Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

26 stycznia, 2020

Rusza 7. edycja Budżetu Obywatelskiego w Tychach


W poniedziałek, 27 stycznia rozpocznie się przyjmowanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Będzie je można składać przez ponad aż do 2 marca. Tyszanie jak co roku w bezpośrednim głosowaniu zdecydują na co wydać 5 milionów złotych.

– Na początek czekamy na Wasze pomysły. Mogą one dotyczyć projektów inwestycyjnych lub innych zadań np. warsztatów, spotkań z dziedziny kultury, rekreacji, sportu, turystyki czy ekologii. Każdy, kto przeleje swój pomysł na formularz, uzupełni potrzebne załączniki i zdobędzie poparcie mieszkańców, będzie miał szansę zawalczyć o środki finansowe na jego realizację – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.
Pula pieniędzy do rozdysponowania w Budżecie Obywatelskim w 2021 r. wynosi 5 000 000 zł. Wnioski można składać w dwóch kategoriach: na zadania dotyczące ogółu mieszkańców oraz na zadania dotyczące określonego rejonu miasta.

– Na pierwszą grupę projektów przeznaczono 500 000 zł a ich lokalizacja musi dotyczyć co najmniej 2 okręgów konsultacyjnych. Do wniosku należy dołączyć listę 40 osób popierających projekt. Z tej puli mogą skorzystać również placówki oświatowe – dodaje Bińkowska.
Na projekty obejmujące zadania dotyczące określonego rejonu miasta przeznaczono 4 500 000 zł. Do wniosków, które mają charakter lokalny i są przyporządkowane jednemu z okręgów konsultacyjnych dołącza się listę 15 osób popierających zadanie. Na liście poparcia nie może widnieć jednak podpis autora projektu. Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić wniosek. Osoby niepełnoletnie muszą załączyć zgodę opiekuna prawnego.

– To mieszkańcy najlepiej wiedzą, co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają pomysły, ale brakuje im pieniędzy na ich realizację albo nie bardzo wiedzą od czego zacząć, do zgłaszania wniosków w kolejnej, siódmej już edycji Budżetu Partycypacyjnego w Tychach. Czasem za niewielką kwotę można zmienić przestrzeń, w której żyjemy i sprawić, że będzie nam się żyło lepiej i przyjemniej. Wystarczą chęci i trochę pracy związanej z wypełnieniem wniosku – zachęca Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Wnioski będą przyjmowane do 2 marca. Złożenie wniosku jest bardzo proste: można wybrać najdogodniejszą formę: złożyć osobiście w jednym z Punktów Konsultacyjnych lub wysłać pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Tychy Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia, al. Niepodległości 49, 43 – 100 Tychy (z dopiskiem Budżet Obywatelski) lub zeskanować i przesłać drogą elektroniczną na e-mail: kontakt@razemtychy.pl

Opracowanie: Urząd Miasta Tychy
Autor: Rafał Januszczak

Możliwość komentowania jest wyłączona.