Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Ruszył montaż kolejnych tablic SDIP. Tym razem większość trafi do Zagłębia.

W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają się nowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typu urządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tym razem większość z nich zostanie zlokalizowana w Sosnowcu. Dzięki nim podróżni będą wiedzieć za ile minut przyjedzie oczekiwany przez nich autobus lub tramwaj.

Montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej rozpoczął jeden z poprzednich organizatorów transportu zbiorowego w regionie – KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72 tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. – Z końcem lutego zamontowaliśmy i oddaliśmy do użytku 60 nowych tablic. Teraz rozpoczęliśmy instalację kolejnych 48 urządzeń – wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Większość z nich, bo prawie 30 sztuk, tym razem trafi do Sosnowca – dodaje.

Tablice, o których mówi przedstawiciel ZTM, znajdą się m.in. na Dańdówce, Kazimierzu Górniczym, Pogoni oraz Zagórzu. Łącznie będzie to 29 sztuk. Innym miastem Zagłębia, na terenie którego staną w najbliższym czasie kolejne urządzenia, jest Dąbrowa Górnicza. W tym przypadku 3 tablice zostaną zamontowane w Strzemieszycach, Ząbkowicach oraz przy Alei Róż. Pozostałe 16 urządzeń trafi do Gliwic, Katowic i Zabrza. Ich dokładną lokalizację ujęto w tabeli. Zgodnie z wstępnymi założeniami tablice powinny zostać oddane do użytku w ciągu kilkunastu tygodni – termin ten może się jednak skrócić lub wydłużyć, będzie to zależne od przebiegu procesu odbiorów technicznych urządzeń.

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich wersji sprzed 6-8 lat. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jest wyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność, dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Ponadto tablice zostały wyposażone w kamery. Dzięki nim wandale mają być łatwiej identyfikowani. Koszt projektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln zł. Urządzenia są i będą systematycznie montowane w ponad 30 gminach. Termin zakończenia projektu, tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony od procesu odbiorów technicznych. ZTM zakłada, że w ciągu półtora roku zainstaluje ok. 400 elektronicznych tablic.

Rzecznik prasowy
Zarząd Transportu Metropolitalnego

Możliwość komentowania jest wyłączona.