Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

04 lutego, 2022

„Rysunki i kolaże inspirowane chińską medycyną” – twórczy warsztat wraz z kameralnym oprowadzaniem po wystawie „Farmaceutka – Ogród Balsamiczny”

Warsztaty artystyczne inspirowane filozofią i symboliką chińskiej medycyny. Medycyna chińska to tradycja zakorzeniona w założeniu, że nie jesteśmy oddzieleni od natury. Te same siły, które istnieją na zewnątrz i wokół nas, również manifestują się w naszych ciałach, umysłach i sercach, w głębokim systemie współzależności. Kiedy płynie Qi, nasze zdrowie i doświadczenia życiowe również rozwijają się swobodnie i harmonijnie, zbliżamy się do naszych celów z większą gracją i naturalną radością. Choroba pojawia się, gdy oddzielamy się od rytmów ustanowionych przez naturę.

Do stworzenia rysunków i kolaży wykorzystamy naturalne materiały o różnych leczniczych właściwościach, które są również używane w chińskiej medycynie, takie jak rdest wielokwiatowy, płatki róży, czy białe grzyby chińskie. Będzie to okazja do kreatywnej zabawy, rozruszania wyobraźni, ale też refleksji nad zdrowiem i sposobami dążenia do równowagi. Warsztat równocześnie zachęca do zastanowienia się nad samym dziełem – jakie są jego współzależne elementy, a także jak znaleźć Qi obrazu? Program warsztatów powstał dzięki pomocy Suet Yi Chan.

Po warsztatach zapraszamy w podróż do świata farmaceutki i ogrodu balsamicznego – przewodniczką będzie Agata Szymanek, kuratorka wystawy.

prowadzi: Agata Szymanek (ur. 1990) – mieszka i pracuje w Mysłowicach. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie uzyskała stopień doktorski; obecnie studiuje w The New Centre for Research and Practice. Swoją działalność traktuje jako formę refleksji nad zjawiskami kształtującymi relacje człowieka z resztą świata ożywionego. Najważniejsze jest dla niej pobudzanie wrażliwości społecznej, nauka odczuwania i rozumienia natury. Jak pisał Lawrence Buell, jeden z pionierów ekokrytyki: „Kryzys ekologii to przede wszystkim kryzys wyobraźni”. Podstawowymi mediami jej twórczości są malarstwo i kolaż. Jej działania mają na celu rozbiór językowo–kulturowego obrazu natury. W ostatnim czasie poszukuje sposobów na zaangażowanie odbiorcy w swoje praktyki artystyczne poprzez wizualne zagadki i konceptualne gry wykorzystane w malarstwie, autorskich zinach i scenariuszach warsztatowych.

data: 12 lutego 2022 (sobota), godz. 11.00–13.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Agata Szymanek
współpraca: Suet Yi Chan
zapisy (liczba uczestników ograniczona): tel. 887 450 212 (także SMSem), e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
koszt: 10 zł od osoby
uwaga! obowiązują przedpłaty na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:
88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.
Muzeum Miejskie w Tychach
pl. Wolności 1
43–100 Tychy

W tytule przelewu prosimy o wpisanie: „rysunki i kolaże inspirowane chińską medycyną 12.02.2022 – imię i nazwisko uczestnika”
Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/warsztat-wspolzaleznosci/

Źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *