Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Sąd Rejonowy w Katowicach zamknięty

U jednego z sędziów katowickiego Sądu Rejonowego stwierdzono koronawirusa. Budynek zamknięto, a rozprawy odwołano.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości:

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że u jednej z sędziów orzekających w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym, decyzją miejscowej Inspekcji Sanitarnej, kwarantanną zostały objęte osoby, które miały bezpośredni kontakt z sędzią. Budynek sądu przy ul. Francuskiej w Katowicach pozostaje zamknięty.

Pani sędzia 17 marca orzekała w trakcie rozprawy aresztowej, zaliczającej się do spraw pilnych. 18 marca zgłosiła Prezesowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach złe samopoczucie. Władze sądu niezwłocznie poinformowały o tym fakcie Państwową Inspekcję Sanitarną oraz wszystkich uczestników rozprawy, a także pracowników, którzy mogli mieć kontakt sędzią. Inspektor Sanitarny podjął stosowne procedury związane z zagrożeniem epidemiologicznym.

Budynek Sądu Rejonowego przy ul. Francuskiej, decyzją Prezesa i Dyrektora Sądu, został niezwłocznie zamknięty, także dla pracowników sądu. Wynajęto firmę, która ma zdezynfekować wszystkie pomieszczenia. Pozostałe czynności uzależnione są od decyzji Inspekcji Sanitarnej. 

Zaplanowane rozprawy zostały odwołane i nie będą przeniesione do drugiego budynku Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który znajduje się przy ul. Lompy. Podjęto taką decyzję, aby nie narażać znajdujących się tam osób na ewentualny kontakt z osobą potencjalnie zakażoną.
Władze sądu są w stałym kontakcie z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Inspekcją Sanitarną.

Ministerstwo Sprawiedliwości dziękuje Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Prezesowi i Dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach za szybką i profesjonalną reakcję, w tym podjęcie niezbędnych czynności mających na celu ochronę zdrowia i życia obywateli.
Resort sprawiedliwości podkreśla, że w zeszłym tygodniu do Prezesów Sądów Apelacyjnych przekazano wykaz jednostek penitencjarnych wyposażonych w profesjonalny sprzęt do przesłuchań na odległość. Może on być wykorzystany do rozpraw aresztowych. Dotychczas był stosowany przy czynnościach procesowych prowadzonych przez Sądy Okręgowe z udziałem niebezpiecznych sprawców. Ponadto w każdym zakładzie karnym znajduje się sprzęt do wideokonferencji.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.