Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

13 listopada, 2020

Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z prof. Janem Kisielem

Scena Premier Naukowych to nowa inicjatywa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W ramach SPN prezentować będzie aktualne dokonania z wszystkich dyscyplin realizowanych na UŚ. Uniwersytet zaprasza do udziału w cyklicznych spotkaniach z badaczami, autorami publikacji, osobami organizującymi inspirujące działania oraz twórcami projektów naukowych z uczelni. To niepowtarzalna okazja, żeby posłuchać wyjątkowego naukowca, który w przystępny sposób mówi o swojej pracy- jest to SPN: Naukowy Talk Show.

Podczas pierwszego naukowego talk show online gościć będzie prof. dr. hab. Jan Kisiel, fizyk jądrowy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, który opowie o przełomowych badaniach nad antymaterią, które trafiły na okładkę „Nature”. W prestiżowym czasopiśmie naukowym opublikowane zostały wyniki badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach eksperymentu neutrinowego Tokai-to-Kamioka (T2K). Odkrycie ma pomóc zrozumieć między innymi, dlaczego we Wszechświecie jest zdecydowanie więcej materii niż antymaterii i z czego wynika różnica praw fizyki rządzących cząstkami i antycząstkami. W eksperymencie T2K biorą udział fizycy z grupy badawczej „Fizyka jądrowa” Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierowanej przez prof. dr. hab. Jana Kisiela.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz.

Wydarzenie w formie online odbędzie się 19 listopada 2020 roku o godz. 18.00 w katowickim „Miejscowniku” – księgarni, miejscu spotkań autorskich, pokazów i debat filmowych. Transmisję online będzie można obejrzeć na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: Uniwersytet Śląski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *