Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Ekologia

11 maja, 2022

Sezon na regularne mycie samochodu wystartował.

Jaką myjnię wybrać? Eksperci z Yanosik Warsztaty doradzają.
Cieplejsze wiosenne dni skłaniają Polaków do wyjazdów na wycieczki. Auta używane do tej pory wyłącznie w obszarze miejsca zamieszkania i pracy, teraz wożą na weekendowe wypady za miasto oraz na pierwsze urlopy. Większa eksploatacja pojazdu skłania również do częstszego zaglądania na myjnię samochodową. W końcu w sezonie wiosenno-letnim na trasach czekają różne pyłki, owady i piach, które w kilka sekund potrafią skutecznie ubrudzić samochód. Jaką myjnię najlepiej wybrać dla swojego auta? Eksperci z Yanosik Warsztaty podpowiadają.


W sezonie wiosenno-letnim częściej myjemy auta

W sezonie wiosenno-letnim znacznie bardziej eksploatujemy samochód, wybierając się na wycieczki, czy jadąc na dłuższy urlop. W tym czasie o wiele łatwiej o zabrudzenie samochodu. Na dłuższych trasach czeka na nas piach, pył i błoto, a do tego pyłki roślin czy kurz z pól, a dodatkowo owady odbijające się od szyb i karoserii. To wszystko powoduje, że samochód brudzi się o wiele szybciej, a utrzymanie karoserii w dobrym stanie będzie wymagało częstszych wizyt na myjni samochodowej.
– Częstsze mycie samochodu w sezonie wiosenno-letnim nie uszkodzi lakieru pojazdu, czego mogą się obawiać niektórzy kierowcy. Współcześnie stosowane lakiery są znacznie trwalsze i bardziej odporne na ścieranie, niż te które stosowano dawniej. Przy odpowiednio dobranych środkach pielęgnacji i metodach dbania o czystość auta, jego powierzchnia nie powinna ulec zniszczeniu. Dlatego bardzo ważnym jest odpowiedni wybór myjni samochodowej dla swojego pojazdu – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Ci, którzy obawiają się mechanicznego uszkodzenia lakieru włóknami szczotki na myjni lub boją się o korozję, powstałą przez zatrzymaną w zagłębieniach karoserii wodę, mogą być spokojni – odpowiedni dobór myjni samochodowej i właściwa pielęgnacja nie uszkodzą ich pojazdu. Czym kierować się wybierając myjnię?
Myjnie bezdotykowe – pośpiech, który szkodzi?

Myjnie bezdotykowe to dla wielu kierowców najlepsze rozwiązanie. Pozwalają zaoszczędzić czas, są ogólnodostępne i łatwo je znaleźć w każdym mieście. Są znacznie szybsze od myjni ręcznej i tańsze od myjni automatycznej. Ich działanie polega na wyborze programu i czasu, a następnie własnoręcznym umyciu samochodu z użyciem myjki z chemią i spłukaniem jej myjką z wodą pod wysokim ciśnieniem. Jednakże myjnia bezdotykowa, która jest używana nieumiejętnie może być nie tylko nieskuteczna, ale również niebezpieczna dla lakieru.

Zaletą myjni bezdotykowych jest zdecydowanie elastyczność czasowa, ponieważ są one otwarte praktycznie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, oraz ich przystępna cena. Do skorzystania z tego rozwiązania zachęcają również dodatkowe usługi, które umożliwiają np.: odkurzenie wnętrza pojazdu, czy prania tapicerki oraz możliwość umycia trudno dostępnych miejsc, dzięki myjce ciśnieniowej. Jednak, czy to rozwiązanie dla każdego kierowcy?

– Trzeba mieć na uwadze, że każde mycie samochodu, które będzie przeprowadzone nieumiejętnie przyniesie szkody. Większość kierowców obawia się myjni bezdotykowych, które pozwalają zaoszczędzić ich cenny czas, ale w zamian mogą uszkodzić samochód, choćby w wyniku oddziaływania strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, który może stworzyć mikro zarysowania. Oczywiście nie dotyczy to każdego pojazdu i obawy te są nieuzasadnione. Myjnie bezdotykowe powinny być omijane raczej przez właścicieli pojazdów, które niedawno poddano zabiegom blacharskim lub tych, których auto posiada już mocniejsze pęknięcia lub odpryski na lakierze. W takim przypadku woda pod wysokim ciśnieniem może nawet całkowicie dostać się pod powłokę lakierniczą, a nawet przyczynić się do oderwania fragmentu karoserii – komentuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Myjnie ręczne – nic lepszego nie zastąpi człowieka?

Maszyny nigdy nie zastąpią zdolności manualnych człowieka – taką myślą kieruje się wielu miłośników motoryzacji, tym samym wybierając myjnię ręczną, jako jedyne i najlepsze rozwiązanie dla swojego pojazdu. Faktem jest, że jest droższa niż myjnia bezdotykowa, ale za to bezpieczniejsza dla lakieru, dokładniejsza, ale również bardziej czasochłonna. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się do profesjonalnego studia detailingowego.

– To rozwiązanie wybierane głównie przez posiadaczy luksusowych, drogich pojazdów, które są nie tylko pasją, ale również inwestycją. Oczywiście często decydują się na nie również kierowcy, którzy cenią sobie profesjonalną pielęgnację auta. Myjnia ręczna jest najdelikatniejszym i najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem – do mycia karoserii używa się specjalistycznych środków oraz miękkich gąbek, czy ściereczek, a dodatkowo często po umyciu zabezpiecza się lakier woskiem lub innymi powłokami ochronnymi. Oczywiście można również samodzielnie zorganizować sobie myjnie ręczną i zadbać o regularną pielęgnację auta, ale należy pamiętać, że ręczne mycie pojazdu w miejscach do tego nieprzeznaczonych będzie grozić mandatem nawet do 500 zł – podpowiada Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Myjnia automatyczna – droższa, ale wygodniejsza

Pasjonaci motoryzacji omijają to miejsce, ze strachu o swoje auto, a dokładniej o jego lakier. Faktem jest, że myjnie automatyczna są szybsze, wygodniejsze, niekiedy nawet tańsze, ale nie zawsze bezpieczne dla lakieru.

– Z myjni automatycznych najczęściej korzystają wypożyczalnie samochodów, czy przewoźnicy lub firmy transportowe, a więc ci którzy nie zawsze mają czas i chęć na umycie pojazdu. Do myjni automatycznej po prostu się wjeżdża i czeka kilka minut, aby móc wyjechać czystym autem. Jednakże ryzyko uszkodzenia lakieru lub powłoki ochronnej jest w niej znacznie wyższe. Zwłaszcza, gdy szczotki są już stare i zaniedbane. Ponadto, dużym minusem tego rozwiązania jest niedokładność mycia – czujniki mogą nie wychwycić wszystkiego, a samochód po umyciu będzie miał wciąż ślady brudu – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty
Myjnie automatyczne są powszechnie dostępne, pozwalają zaoszczędzić czas, są wygodne i niekiedy nawet tańsze, choć dodatkowe programy potrafią kosztować nawet 50 zł. Jednak korzystanie z nich wiąże się z pewnym ryzykiem. Szczotki mogą uszkodzić lakier lub powłokę ochronną, a za uszkodzenia raczej nikt nie zwróci nam pieniędzy.

Wybór odpowiedniej myjni samochodowej jest zależny od własnych preferencji i stanu samochodu. Jeśli zależy Wam na najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej pielęgnacji samochodu, to najlepszym rozwiązaniem będzie myjnia ręczna lub studio detailingowe. Jednakże trzeba liczyć się z większymi kosztami takiej usługi. Do znacznie tańszych rozwiązań należy myjnia bezdotykowa, na której samodzielnie przeprowadzimy proces mycia samochodu. Koszt jest znacznie niższy, ale sam proces nie będzie pozbawiony ryzyka uszkodzenia lakieru lub powłoki. Myjnia automatyczna sprawdzi się dla tych, którzy cenią swój czas i nie boją się o uszkodzenia lakieru, które mogą zostać spowodowane przez szczotki.
Źródło: www.yanosik.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.