Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

30 listopada, 2018

Skandynawskie Makaty

Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza w przyszły weekend na kolejną edycję imprezy „MAKATY – Kulturalnie Bliżej Świata”. Podczas gdy zeszłoroczna oscylowała tematycznie wokół Indii, teraz organizatorzy zaproszą do poznawania kultury krajów Skandynawskich.

 

Przygotowano całe spektrum atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Nie było wyjścia, wszak kiedy mowa o kulturze krajów Skandynawskich trudno wymienić tylko jedno skojarzenie – w popularnej świadomości obecne są zarówno chłodna i nieprzystępna atmosfera filmów noir (Bergman), fantazyjna i osobliwa muzyka (Björk) a nade wszystko historie o niebezpiecznych wikingach. Skandynawia słynie także z firm które zmieniły świat – klocki LEGO to przecież duński wynalazek a IKEA i jej wszechobecne meble wywodzą się ze Szwecji.

Nie zabraknie więc wrażeń dla osób zainteresowanych kulturą północnej Europy a ci, którzy dotąd nie mieli z nią szerszej styczności na pewno nie będą rozczarowani. W planach projekcje filmowe, prezentacje podróżnicze, wykłady, warsztaty, wernisaż, zabawy z wykorzystaniem klocków LEGO oraz koncert ELINBORG, artystki pochodzącej z Wysp Owczych.

Skandynawia w TCK ostatnimi czasy rządzi niepodzielnie, 22 listopada miało miejsce obszerne spotkanie DKF połączone z projekcjami filmów największych szwedzkich reżyserów.

 

Poniżej publikujemy pełny plan wydarzenia:

 

7 grudnia (piątek)
Wernisaż wystawy prac – Jolanta Herma Pasińska „Struktury Światła”, godz. 19:00

Koncert Elinborg
godz. 20:00

8 grudnia (sobota)
Zbuduj z nami LEGO Koleżanko i Kolego! Zabawy i aktywności z wykorzystaniem klocków LEGO
I grupa – 12:00–14:00, II grupa – 14:30–16:30

Prezentacja podróżnicza „Szlakiem Szwedzkiego Układu Słonecznego – nasza nietypowa podróż po Szwecji” Aldona i Adam Hartwińscy, godz. 16:30

Prezentacja podróżnicza „Islandia – na granicy światów” Zdzich Rabenda, godz. 17:40

Wykład dr Jacek Kurek „Przyjaźń w krainie wiecznego lodu…”, godz. 19:00

9 grudnia (niedziela)
Warsztaty rękodzieła „Himmeli – Skandynawskie pająki”, godz. 11:00

Warsztaty literacko-plastyczne z książką „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, godz. 14:00

Film: „Winna”, godz. 17:00

Film: „Dziewczyna w sieci pająka”, godz. 19:00

Możliwość komentowania jest wyłączona.