Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

18 września, 2019

Skład Niearchaiczny

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spotkanie z instrumentami górali żywieckich w towarzystwie Składu Niearchaicznego – spotkanie z cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz „Z przytupem”

Przed nami spotkanie z muzyką góralską w nowej, świeżej interpretacji. Kontynuujemy działania w przestrzeni Osiedla A. I tym razem odbędą się tańce połączone z elementami nauki podstawowych kroków oraz zabaw tanecznych. Będzie to także wyjątkowa okazja, by poznawać kolejne instrumenty, na których grają nasi goście.

Jesień powitamy wspólnie z zespołem folkowym Skład Niearchaiczny, a część warsztatów poświęcona będzie instrumentarium górali pochodzących z Żywiecczyzny. Członkowie zespołu opowiedzą, zaśpiewają, zagrają, a także dadzą zagrać na dudach, skrzypcach, piszczałkach jednootworowych, fujarkach i wielu innych ciekawych muzycznych wynalazkach. Uczestnicy tanecznego spotkania dowiedzą się, co ma wspólnego róg pasterski z telefonem komórkowym, a także czym różnią się dudy od kobzy.

Skład Niearchaiczny to zespół grający muzykę góralską w nowej, własnej interpretacji. Muzyka Beskidu Żywieckiego wykonywana była niegdyś przez dudziarza i skrzypka, dziś nazywanych „składem archaicznym”. „Niearchaiczność” zespołu to nie tylko szersze instrumentarium, ale przede wszystkim dowód na to, że muzyka Beskidzkich Mistrzów to ciągle żywy twór, który można świadomie rozwijać i wzbogacać.

„Z przytupem” to propozycja Muzeum Miejskie w Tychach w ramach cyklu „Kultowe Osiedle A” oraz Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy.

W październiku spotykamy się w tym samym miejscu, a naszymi gospodarzami będzie Pokrzyk. Spotkanie 19 października (sobota), godz. 18.00 odbędzie się pod hasłem przewodnim „Muzyka wykorzenionych”

data: 21 września 2019 (sobota), godz. 18.00
miejsce: Akademia Cafe, ul. gen. Wł. Andersa 22
gospodarze: Skład Niearchaiczny
Marta Matuszna–Wejchenig – skrzypce, śpiew
Stanisław Bafia – altówka
Przemysław Ficek – dudy, piszczałki
Rafał Bałaś – kontrabas, śpiew
wstęp wolny

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/spotkanie-z-instrumentami-gorali-zywieckich/

Możliwość komentowania jest wyłączona.