Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

23 października, 2019

Śląski van Gogh czyli „nieoczywisty” Ewald Gawlik

Śląski van Gogh czyli „nieoczywisty” Ewald Gawlik

Ewald Gawlik był jednym z najbardziej utalentowanych twórców malarzy – amatorów, skupionych w latach pięćdziesiątych wokół Grupy Janowskiej.
Inspirację dla swych niezwykłych wizji malarskich czerpał jednak nie tylko z literatury, lecz także ze śląskich ludowych baśni, podań i legend. Zakorzeniony mocno w środowisku najstarszych dzielnic przemysłowych Śląska – Janowa, Szopienic, Giszowca i Nikiszowca. Znając doskonale z autopsji ich codzienność, obyczaje, architekturę i tak odmienny od naturalnego krajobraz – starał się całą siłą swego talentu utrwalić na płótnach tę najbliższą im zmysłową rzeczywistość, upiększoną prze ich wyobraźnię kolorami, jakie być może, ich zdaniem, zostały z niej, przez człowieka doby industrialnej, starte.
O tym jaki był, opowiadają jego obrazy. Mimo życia pełnego doświadczeń Ewald Gawlik pokazuje w swoich płótnach życie pełne koloru i energii.
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Ewalda Gawlika, tego wybitnego górnośląskiego artysty, którego pejzaże oraz autoportrety porównywane są do obrazów Vincenta van Gogha.
Muzeum Historii Katowic zaprasza w najbliższy piątek czyli 25.10.19 r. o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „NIEOCZYWISTOŚĆ” Ewalda Gawlika, jego prace będą wystawione na stałej ekspozycji wokół członków Grupy Janowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *