Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

23 października, 2019

Śląski van Gogh czyli „nieoczywisty” Ewald Gawlik

Śląski van Gogh czyli „nieoczywisty” Ewald Gawlik

Ewald Gawlik był jednym z najbardziej utalentowanych twórców malarzy – amatorów, skupionych w latach pięćdziesiątych wokół Grupy Janowskiej.
Inspirację dla swych niezwykłych wizji malarskich czerpał jednak nie tylko z literatury, lecz także ze śląskich ludowych baśni, podań i legend. Zakorzeniony mocno w środowisku najstarszych dzielnic przemysłowych Śląska – Janowa, Szopienic, Giszowca i Nikiszowca. Znając doskonale z autopsji ich codzienność, obyczaje, architekturę i tak odmienny od naturalnego krajobraz – starał się całą siłą swego talentu utrwalić na płótnach tę najbliższą im zmysłową rzeczywistość, upiększoną prze ich wyobraźnię kolorami, jakie być może, ich zdaniem, zostały z niej, przez człowieka doby industrialnej, starte.
O tym jaki był, opowiadają jego obrazy. Mimo życia pełnego doświadczeń Ewald Gawlik pokazuje w swoich płótnach życie pełne koloru i energii.
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin Ewalda Gawlika, tego wybitnego górnośląskiego artysty, którego pejzaże oraz autoportrety porównywane są do obrazów Vincenta van Gogha.
Muzeum Historii Katowic zaprasza w najbliższy piątek czyli 25.10.19 r. o godz. 17:00 na wernisaż wystawy „NIEOCZYWISTOŚĆ” Ewalda Gawlika, jego prace będą wystawione na stałej ekspozycji wokół członków Grupy Janowskiej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.