Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

19 czerwca, 2018

Śląskie pałace – idealne na niezwykłą wycieczkę z rodziną

Niektóre zrewitalizowane i otwarte na zwiedzających, inne zrujnowane, lecz wciąż zachwycające. Wszystkie warto zobaczyć podczas rodzinnej wycieczki samochodem lub na rowerach. Zobaczcie nasz subiektywny wybór pięciu nieznanych, lecz wartych zobaczenia śląskich pałaców.

Napiszcie koniecznie czy byliście tam i czy polecacie również inne piękne miejsca!

 

#1 Skarb paprocańskiej puszczy

Zapewne wielu z was było na plaży nad jeziorem paprocańskim w Tychach lub jeździło na rowerze po tamtejszym lesie, ale czy widzieliście położony na drugim brzegu zameczek myśliwski w Promnicach? Ta bajkowa posiadłość pszczyńskich książąt z rodu Hochberg wybudowana została w połowie XIX wieku (na miejscu dawniejszego, XVIII wiecznego). Niegdyś znajdowała się w nim baza wypadowa do polowań prowadzonych przez księcia Hansa Heinricha XI, obecnie mieści się w niej hotel i restauracja. Może zatem stanowić miły przystanek na rowerowej trasie, gdzie pod parasolami można napić się czegoś zimnego i zachwycając się pięknem przyrody podziwiać oryginalną architekturę śląską.

Dane współrzędne do tego pałacyku znajdziecie tutaj.

 

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

#2 Angielski szyk

Pałac w Pławniowicach z lotu ptaka przypomina kadr z historycznego filmu o angielskiej rodzinie arystokratycznej. W rzeczywistości należał do rodziny Ballestremów, osiadłej na Śląsku, lecz pochodzącej z Włoch. W XIX wieku rodzina ta wzbogaciła się na przemyśle hutniczym i górniczym i wybudowała wówczas tę piękną posiadłość. Obecnie jest ona otwarta na zwiedzających i można w niej zobaczyć odnowione, zabytkowe wnętrza.

Dane współrzędne pałacu w Pławniowicach znajdziecie tutaj.

 

 

Źródło: Wikipedia

 

#3 Ukryty wśród drzew

Mało kto, przejeżdżając główną ulicą Nakła Śląskiego (która nazywa się Główna!) zauważyć może XIX wieczny pałac wybudowany przez Hugo I Henckel von Donnersmarck (kuzyna Guido ze Świerklańca). Jego ogromnym atutem jest fakt, że obecnie znajduje się w nim Centrum Kultury Śląskiej, a co za tym idzie odbywają się liczne wystawy, koncerty i ciekawe prelekcje. Zachęcamy do przyjechania samochodem, gdyż pałac znajduje się w sąsiedztwie większych dróg.

Jak dojechać do pałacu w Nakle Śląskim można dowiedzieć się tutaj.

 

Źródło: Wikipedia

#4 Zrekonstruowane w najmniejszym szczególe

Kilka lat temu zrewitalizowano kompleks klasztorno-pałacowy w Rudach Raciborskich – metamorfozę, jaką przeszedł można nazwać naprawdę gruntowną. W odnawianiu obiektów korzystano z przedwojennych fotografii ich wnętrz. Odtworzono nawet ogrody przyklasztorne, w oparciu o zapiski i zielniki mnichów z mieszczącego się tam klasztoru Cystersów. Ogromnie zachęcamy do zobaczenia efektu końcowego wieloletnich prac!

Położenie tego pałacu znajdziecie tutaj.

 

Źródło: Wikipedia

#5 Pałac, który stał się szkołą

Powiat tarnogórski wprost obfituje w pałace i trzeba przyznać, że wiele z nich utrzymanych jest w naprawdę dobrym stanie. Jednym z nich jest pałac w Brynku, który bez problemu można oglądać, ponieważ znajduje się w nim Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. Przyznajcie sami, że w tak miłym otoczeniu aż chce się chodzić do szkoły! Budowla ta powstała na przełomie na początku XIX wieku i wówczas należała do księcia Adolfa Hohenlohe-Ingelfingen, następnie, prawie 100 lat później odkupił ją od jego potomka właściciel pałacu w Nakle Śląskim – Hugo I Henckel von Donnersmarck.

Jak się dostać do Brynku? Sprawdźcie tutaj.

 

Źródło: Wikipedia

Dołączcie do naszego zestawienia swoje ulubione pałace śląskie pisząc o nich w komentarzach 🙂

Możliwość komentowania jest wyłączona.