19 czerwca, 2018
Zapewne wielu z was było na plaży nad jeziorem paprocańskim w Tychach lub jeździło na rowerze po tamtejszym lesie, ale czy widzieliście położony na drugim brzegu zameczek myśliwski w Promnicach? Ta bajkowa posiadłość pszczyńskich książąt z rodu Hochberg wybudowana została w połowie XIX wieku (na miejscu dawniejszego, XVIII wiecznego). Niegdyś znajdowała się w nim baza wypadowa do polowań prowadzonych przez księcia Hansa Heinricha XI, obecnie mieści się w niej hotel i restauracja. Może zatem stanowić miły przystanek na rowerowej trasie, gdzie pod parasolami można napić się czegoś zimnego i zachwycając się pięknem przyrody podziwiać oryginalną architekturę śląską.
Dane współrzędne do tego pałacyku znajdziecie tutaj.
Pałac w Pławniowicach z lotu ptaka przypomina kadr z historycznego filmu o angielskiej rodzinie arystokratycznej. W rzeczywistości należał do rodziny Ballestremów, osiadłej na Śląsku, lecz pochodzącej z Włoch. W XIX wieku rodzina ta wzbogaciła się na przemyśle hutniczym i górniczym i wybudowała wówczas tę piękną posiadłość. Obecnie jest ona otwarta na zwiedzających i można w niej zobaczyć odnowione, zabytkowe wnętrza.
Dane współrzędne pałacu w Pławniowicach znajdziecie tutaj.
Mało kto, przejeżdżając główną ulicą Nakła Śląskiego (która nazywa się Główna!) zauważyć może XIX wieczny pałac wybudowany przez Hugo I Henckel von Donnersmarck (kuzyna Guido ze Świerklańca). Jego ogromnym atutem jest fakt, że obecnie znajduje się w nim Centrum Kultury Śląskiej, a co za tym idzie odbywają się liczne wystawy, koncerty i ciekawe prelekcje. Zachęcamy do przyjechania samochodem, gdyż pałac znajduje się w sąsiedztwie większych dróg.
Jak dojechać do pałacu w Nakle Śląskim można dowiedzieć się tutaj.
Kilka lat temu zrewitalizowano kompleks klasztorno-pałacowy w Rudach Raciborskich – metamorfozę, jaką przeszedł można nazwać naprawdę gruntowną. W odnawianiu obiektów korzystano z przedwojennych fotografii ich wnętrz. Odtworzono nawet ogrody przyklasztorne, w oparciu o zapiski i zielniki mnichów z mieszczącego się tam klasztoru Cystersów. Ogromnie zachęcamy do zobaczenia efektu końcowego wieloletnich prac!
Położenie tego pałacu znajdziecie tutaj.
Powiat tarnogórski wprost obfituje w pałace i trzeba przyznać, że wiele z nich utrzymanych jest w naprawdę dobrym stanie. Jednym z nich jest pałac w Brynku, który bez problemu można oglądać, ponieważ znajduje się w nim Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. Przyznajcie sami, że w tak miłym otoczeniu aż chce się chodzić do szkoły! Budowla ta powstała na przełomie na początku XIX wieku i wówczas należała do księcia Adolfa Hohenlohe-Ingelfingen, następnie, prawie 100 lat później odkupił ją od jego potomka właściciel pałacu w Nakle Śląskim – Hugo I Henckel von Donnersmarck.
Jak się dostać do Brynku? Sprawdźcie tutaj.