Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

06 kwietnia, 2021

Spotkanie wokół książki „Ja, Eurypides” Teodora Parnickiego

Gośćmi spotkania będą Piotr Gorliński-Kucik i Tomasz Markiewka, autorzy opracowania „Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988” Teodora Parnickiego (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2020).

Rozmowę poprowadzi Andrzej Śnioszek.

Książka „Ja, Eurypides” to obszerny wybór wywiadów oraz wypowiedzi prasowych Teodora Parnickiego z lat 1957–1988. Tom jest cennym źródłem wiedzy o pisarstwie autora „Słowa i ciała” (zawiera bowiem kilka tekstów programowych), jego biografii, a także o życiu literackim doby PRL, zwłaszcza w kręgu pisarzy skupionych wokół Instytutu Wydawniczego PAX. Wielokrotnie podejmowane w zbiorze zagadnienia związane z powieścią historyczną pozwalają lepiej zrozumieć, w jaki sposób pojmował ją Parnicki.
Bardzo interesująca jest obserwowana w tekstach tworzonych na przestrzeni trzech dekad zmiana podejścia pisarza do swojego udziału w życiu literackim, sposobu mówienia o swojej biografii, a także postrzegania swoich powieści (późne powieści autora „Słowa i ciała” wymykają się ramom powieści historycznej).
Układ oraz opracowanie tekstu sprawiają, że książka znajdzie czytelników także wśród szerszego grona odbiorców. Barwny styl pisarza oraz intrygujące pytania prowadzących rozmowy sprawiają, że książka jest lekturą wartką, a przez to ma szanse spopularyzować ciekawe, choć wymagające, pisarstwo Teodora Parnickiego.

Organizatorzy: Biblioteka Śląska i Towarzystwo Literackie im. Teodora Parnickiego

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku Biblioteki Śląskiej 15 kwietnia 2021 r., od godz. 18.00.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/N2ACS9dR

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Źródło: Biblioteka Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.