Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

,,Stare korale jak nowe”

,,Stare korale jak nowe” to projekt Spółdzielnia Socjalna Familia która JUŻ 31.07 robi pierwszy pilotaż Kawiarenki w Tarnowskich Górach na Bazie Kawiarenek Naprawczych w programie NaprawiaMY z Veolia PL.

Zepsute zapięcie, zerwana linka, brakujący koralik — teraz to nie musi być powód, aby uszkodzoną biżuterię wyrzucić. Kawiarenka naprawcza Spółdzielni Socjalnej „Familia” w Tarnowskich Górach pomoże Ci „przywrócić do życia” Twój pamiątkowy naszyjnik, ulubioną bransoletkę, gustowne kolczyki… Naprawi Twoją biżuterię, a jeżeli zechcesz pokaże Ci, jak drobne naprawy wykonać samemu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, bo nie musisz ich wydać na nową biżuterię. Przy okazji „zaoszczędzisz” też środowisko, bo Twoje uszkodzone precjoza nie trafią na wysypisko śmieci. Przyjdź do FAMILII. Będzie tam też możliwość poznania nowych ludzi podczas rozmowy przy kawie, a także — zdobycia nowych umiejętności. I co najważniejsze: Twoja biżuteria znów stanie się „jak nowa”.

NaprawiaMY z Veolią to nowa propozycja Fundacji Veolia Polska i Fundacji Ashoka Polska dla wszystkich, którzy chcieliby
współtworzyć miejsce aktywności sąsiedzkiej, oparte na idei naprawiania i ponownego wykorzystywania przedmiotów. Celem programu jest rozwijanie idei zero waste i stworzenie pierwszych w Polsce kawiarenek naprawczych. NaprawiaMY z Veolią to nowatorski program społeczny oparty na wzmacnianiu aktywności lokalnej,wzorowany na holenderskiej formule Repair Cafe, która zdobyła uznanie na całym świecie. Kawiarenki mają służyć relacjom lokalnym, wzmacnianiu więziom sąsiedzkim czy umożliwiać spotkania międzypokoleniowe.Tworzenie kawiarenek naprawczych, to możliwość zmiany świata, w którym żyjemy, uwrażliwienia społeczności na kwestie środowiskowe oraz potrzebę świadomej konsumpcji.

Nasze społeczności lokalne produkują tony odpadów rocznie. Odpady te nie tylko stanowią niewygodny problem, ale nieodpowiednie postępowanie z nimi może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt. Gdyby wymieniane rocznie telefony komórkowe ustawić jeden na drugim utworzyłyby kolumnę 1000 razy większą niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Kolumna z telewizorów 50 razy przewyższyłaby Mount Everest. Tymczasem zużytą świetlówkę możemy wykorzystać w 90% do produkcji nowej lampy. Wiele sprzętów mogłoby nadal służyć swoim użytkownikom, gdyby wiedzieli, gdzie lub jak mogą je naprawić. W Polsce wciąż jest wiele osób, które potrafi naprawiać sprzęty. Jest też wiele osób, które chciałyby się tego nauczyć. Uważamy, że jest to ogromny potencjał, który z pożytkiem dla środowiska i dla integracji społeczności lokalnych warto uruchomić promując ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt, który proponujemy polega na wsparciu innowacji społecznych,szerzeniu idei gospodarki obiegu zamkniętego w kontekście konsumpcji i relacji społecznych w miastach.
(Agata Stafiej-Bartosik – Coutry Director of Ashoka Poland)

Współpraca między trzema sektorami: biznesem, samorządem i organizacjami społecznymi przyświeca wszystkim naszym działaniom, jest bowiem podstawą skutecznego angażowania się mieszkańców w sprawy miasta i współtworzenia nowoczesnych rozwiązań odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne i ekologiczne. Nasz nowy program „NaprawiaMY z Veolią”, w duchu międzysektorowej współpracy, będzie wzmacniać miejskie innowacje społeczne, szczególnie wokół idei „zero waste”. Wierzymy, że dobry klimat miejski sprzyja innowacjom, dlatego w efekcie programu powstanie 5 kawiarenek naprawczych, w których mieszkańcy będą mogli za darmo naprawić uszkodzone rzeczy, czy otrzymać porady ekspertów, jak lepiej dbać o zasoby i produkować mniej odpadów. A wszystko w miłym, ciepłym kawiarnianym klimacie.

(Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Fundacji Veolia Polska, Dyrektor ds. CSR w Grupie Veolia)

Możliwość komentowania jest wyłączona.