Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Starówki w nowej odsłonie

Zmieniają się centra i wizytówki dużych miast. Do remontu oraz metamorfozy rynku przymierzają się Gliwice oraz Tarnowskie Góry.

Tarnogórski Rynek zmieni jeszcze w tym roku swoje oblicze. Wydział Inwestycji i Remontów posiada już projekt nowego zagospodarowania części płyty tego głównego placu miasta i przygotowuje się do przetargu. Na Rynku pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery oraz zieleń w donicach. Uporządkowany zostanie także teren przed restauracją Sherlock.
Nowe zagospodarowanie Rynku to pierwszy etap szerszego projektu. W kolejnych latach zrealizowane zostaną przebudowy: Placu Wolności, terenu przed Halą Targową oraz Placu TPD. Koszt brutto nowego zagospodarowania Rynku oszacowano na 350 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o Gliwice, to pomysł zrodził się głównie z chęci pomocy przedsiębiorcom, szczególnie poszkodowanym przez nieoczekiwaną epidemię Na rynku mają pojawić się nie tylko nowe ławki, czy też więcej zieleni, ale także ma zostać ograniczony ruch samochodowy i ujednolicona architektura ogródków gastronomicznych.

Ogródki gastronomiczne od lat tworzą przyjazną, miejską atmosferę, ożywiając ulice i sprawiając, że ruch uliczny spowalnia. Niebawem na uliczkach starówki powstanie znacznie więcej takich miejsc. Do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęły do tej pory 32 prośby o możliwość takich aranżacji.
Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na ul. Plebańskiej, Raciborskiej, Krupniczej, Średniej, Bednarskiej, Kaczyniec, Zwycięstwa oraz przy placu Inwalidów Wojennych. Lokale, które do tej pory nie miały możliwości zaaranżowania ogródków ze względu na zajęty pas drogowy, dzięki ograniczeniu ruchu na starówce teraz taką możliwość zyskają. W ten sposób miasto wesprze kawiarnie, bary i restauracje, które w związku z epidemią koronawirusa przez kilka tygodni były zamknięte.
Aranżacja nowych zewnętrznych miejsc gastronomicznych będzie możliwa tylko wówczas, gdy nie będą stanowiły one zagrożenia dla bezpieczeństwa, a ich lokalizacja nie utrudni poruszania się pieszym i zapewni dogodny przejazd służbom, dostawcom i mieszkańcom.
Na zmiany na rynku zgodzili się już mieszkańcy, Zarząd Dróg Miejskich, Rada Dzielnicy Śródmieście oraz przedstawiciele służb.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.