Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

05 września, 2019

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej kończy 65 lat

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej kończy 65 lat

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskich to jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych organizacji pozarządowych w Polsce. Jej początki sięgają nieprzerwanie od 1954 r., o nasze dziedzictwo troszczy się już czwarte pokolenie tarnogórzan.
Świadkami, którzy dzisiaj potwierdzają działalność organizacji są sprawozdania, kroniki, ustne przekazy świadków w tym współtwórców SMZT. Wymownymi zaś dokumentami są obiekty turystyczne, tablice pamiątkowe i pomniki Tarnowskich Gór. Bez pracy społeczników nie byłoby dziś dwóch sztandarowych zabytków techniki związanych z górnictwem kruszców srebra, ołowiu i cynku tj. Sztolni Czarnego Pstrąga i Zabytkowej Kopalni Srebra. Obiekty te zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstał także Skansen Maszyn Parowych oraz święto miasta „Dni Gwarków” – zainicjowany przez Antoniego Gładysza, a także lokalne Muzeum i publikowany do dzisiaj popularny tygodnik „Gwarek”.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej obchodzi 65 rocznicę istnienia, z tej okazji zaprasza wszystkich chętnych na jutrzejszą konferencję popularnonaukową podsumowującą historię SMZT, która odbędzie się w sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza o godz. 10:00.
Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.