Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

06 marca, 2020

Studenci chcą ograniczyć hałas

Nowatorski projekt Politechniki Śląskiej. Dzięki inicjatywie studentów realnie może zostać zredukowany hałas.

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Marka Pawełczyka, Prorektora ds. Nauki i Rozwoju, realizuje projekt pt. „Modelowanie, optymalizacja i sterowanie dla celów strukturalnej redukcji hałasu urządzeń”. Jest on oparty na wcześniejszych badaniach i koncepcji polegającej na otoczeniu urządzeń generujących hałas cienkościennymi obudowami.

Zweryfikowana przez naukowców teza potwierdziła możliwości redukcji hałasu za pomocą sterowania drganiami ścian urządzenia, przyczyniając się do podjęcia nowego projektu, którego celem jest rozwój podstaw teoretycznych dla obudów redukujących hałas i sformułowanie teorii. W ramach projektu badania są prowadzone na trzech typach obudów, a także zostaną opracowane nowe typy modeli matematycznych przedstawiających różne rodzaje obudów.
Politechnika Śląska prowadzi również badania w zakresie narażenia na hałas wśród górników. Celem jest poszukiwanie rozwiązań technicznych, które umożliwią ograniczenie szkodliwości hałasu w kopalniach węgla kamiennego i innych obszarach przemysłu. Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Politechniki Śląskiej zakupiła w tym celu audiometr i kabinę ciszy, które stanowią wyposażenie specjalistycznego laboratorium ergonomicznego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.