Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

08 lutego, 2021

Studenci i absolwenci UE Katowice będą pracować dla największych firm z listy Fortune 500

Najzdolniejsi studenci i absolwenci najbardziej renomowanej śląskiej uczelni ekonomicznej będą mieli szansę zasilić szeregi Europejskiego Centrum TMF Group i pracować w międzynarodowych zespołach na rzecz największych firm z listy Fortune 500. Współpraca globalnej firmy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach to rezultat m.in. wyjątkowych wyników, jakie osiągają absolwenci katowickiego uniwersytetu w strukturach TMF Group.

Rekrutacja do zlokalizowanego w Katowicach, Europejskiego Centrum TMF Group trwa od kilku miesięcy. Ma w nim docelowo pracować co najmniej 300 specjalistów. Wejdą w skład międzynarodowych zespołów pracujących bezpośrednio z największymi firmami na świecie, które TMF Group wspiera w obszarze księgowości i podatków, zarządzania kadrami i płacami oraz sekretariatu korporacyjnego.

TMF Group działa w 80 lokalizacjach na świecie, a Polska jest wśród nich jedną z najbardziej strategicznych. Prócz powstającego w Katowicach Europejskiego Centrum TMF Group w Polsce działa też lokalny oddział firmy należący do największych spośród wszystkich. Ma biura w Warszawie i Katowicach. Tutejsi specjaliści są wyjątkowo cenieni w globalnych strukturach firmy, część z nich to właśnie absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zatrudniamy kilkudziesięciu absolwentów katowickiego uniwersytetu ekonomicznego. Od zawsze cenieni są przez polskich i zagranicznych menedżerów za wiedzę, znajomość języków i predyspozycje do pracy w środowisku międzynarodowym. Tworząc tak strategiczną strukturę, jak Europejskie Centrum firmy doszliśmy do wniosku, że musimy położyć szczególny nacisk na współpracę z talentami związanymi właśnie z tą uczelnią – mówi Michał Kościanek, dyrektor Europejskiego Centrum TMF Group.

Dobrym przykładem jest kariera Beaty Tomaszewskiej, absolwentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracę w TMF Group na stanowisku młodszego specjalisty zaczęła w grudniu 2000 roku. Była jednym z czterech pierwszych pracowników TMF w Katowicach. Pracowała w dziale Kadr i Płac oraz Księgowości i Podatków, którego potem została dyrektorem. TMF Group oferuje bardzo duże możliwości rozwoju międzynarodowego, co jest jej wyróżnikiem we wszystkich 80 krajach, w których obecna jest firma. Beata po ponad dwóch latach kierowania działem Księgowości i Podatków postanowiła przenieść się do działu finansów wewnętrznych i rozwijać karierę międzynarodową w strukturach firmy. Zajmuje obecnie stanowisko kontrolera finansowego na obszar krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Krajów Nordyckich.

Cieszymy się, że nasi absolwenci spełniają najwyższe standardy w zakresie oczekiwań takich pracodawców jak TMF Group. Kładziemy szczególny nacisk na umiędzynarodowienie i praktyczny wymiar kształcenia na każdym poziomie studiów, także podyplomowych, m.in. poprzez włączanie do procesu nauczania wykładowców zagranicznych oraz praktyków i specjalistów z szeroko rozumianego środowiska gospodarczego. Nie bez znaczenia są też kompetencje językowe, które nasi studenci zdobywają w czasie studiów, zwłaszcza poprzez programy prowadzone w języku angielskim, jak przykładowo kierunek International Business czy specjalności Quantitative Asset and Risk Management lub Finance and Accounting for International Business. To, jak widać, procentuje
i znacznie ułatwia naszym absolwentom poruszanie się na międzynarodowym konkurencyjnym rynku pracy
– mówi prof. Sławomir Smyczek, prorektor ds. edukacji i internacjonalizacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Polski oddział TMF Group z biurami w Warszawie i Katowicach – gdzie uruchamiane jest teraz Europejskie Centrum TMF Group – zatrudnia obecnie blisko 500 osób i jest jednym z największych oddziałów Grupy TMF w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Pomimo tego, że Europejskie Centrum TMF Group, ze względu na swój międzynarodowy charakter i zadania jest organizacyjnie odrębne od polskiej filii firmy z biurami w Warszawie i Katowicach, to inwestycja w stolicy Górnego Śląska nie była przypadkowa. Obok dużej bazy świetnie przygotowanych kandydatów Katowice są, jak twierdzą zarządzający firmy, dobrze przygotowane do przyjęcia i ciągłego wspierania nowych inwestorów. Współpraca z wiodącą uczelnią ekonomiczną w regionie jest tego jednym z przykładów.

Niezmiernie istotny jest dla nas fakt, iż firmy tworzące atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy w Katowicach, nawiązują również bezpośrednią współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, w tym przypadku z Uniwersytetem Ekonomicznym. Wysoko rozwinięty stopień tej kooperacji jest zgodny z obserwowanymi globalnymi trendami. Takie partnerstwo może przybrać różne formy i zawsze będzie nową szansą zarówno dla studentów czy absolwentów, jak i pracowników naukowych na zapoznanie się z międzynarodowym środowiskiem biznesowym. Nie mam wątpliwości, że współpraca pomiędzy TMF Group a Uniwersytetem Ekonomicznym będzie przebiegać sprawnie i przyniesie korzyści zarówno firmie, jak i uczelni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W odróżnieniu od centrów usług wspólnych (z ang. shared service centres) pracownicy Europejskiego Centrum TMF Group nie będą świadczyli usług wewnątrz organizacji, a będą odpowiedzialni bezpośrednio za doradztwo klientom firmy w obszarach Kadr i Płac, Podatków i Księgowości oraz Sekretariatu Korporacyjnego. Mowa o uznanych w skali globu markach. Z usług TMF Group korzysta ponad 60 proc. firm z listy Fortune Global 500 i FTSE 100 oraz blisko połowa z 300 największych na świecie firm private equity. Pracownicy Centrum będą pracowali dla klientów z Anglii, Irlandii, Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Włoch, Belgii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Luksemburga, a nawet tych mających swoje siedziby na Wyspach Normandzkich (Guernsey i Jersey).

źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
zdjęcie: Pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.