Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Newsy

31 grudnia, 2019

Św. Sylwester I – opiekunem zwierząt

Współcześnie Sylwester kojarzy nam się z nocą z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy to w gronie znajomych na balach lub domówkach hucznie żegnamy stary rok, a witamy nowy rok kalendarzowy.
W Europie zwyczaj ten obowiązuje już od V wieku, kiedy to obchodzimy Święto Sylwestra zwane popularnie „SYLWESTREM”. Wszystko to za sprawą Patrona Szczęśliwego Nowego Roku – Św. Sylwestra I. Pochodził on z Rzymu, prawdopodobnie wcześniejsze jego imię to Rufinus. Święcenia na kapłana przyjął w 284 r. W Stolicy Apostolskiej pełnił funkcję papieża od 31 stycznia 314 r. do 31 grudnia 335 r. Był Papieżem, budowniczym kościołów w Rzymie. Dzięki wsparciu finansowemu Konstantyna Wielkiego papież Sylwester zbudował i konsekrował bazylikę św. Jana na Lateranie i bazylikę św. Piotra na Watykanie.
Papież zmarł 31 grudnia 335 roku, a od V wieku obchodzi się w tym dniu jego święto. Ponieważ jest to ostatni dzień w kalendarzu gregoriańskim, obowiązującym od XVI wieku, Sylwester jest odpowiednikiem końca roku, mimo że mało kto dziś kojarzy go z postacią Sylwestra I.. Dość szybko papież został uznany za świętego i patrona zwierząt domowych, dlatego do niego właśnie kierowano modlitwy z prośbą o dobry zbiór paszy dla bydła i opiekę nad zwierzętami.
Składając sobie życzenia pod mieniącym się kolorami niebem w szampańską noc rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że obok nas żyją nasi bracia mniejsi – zwierzęta domowe oraz leśne. Każde z nich jest w taką noc narażone na ogromny stres, tym bardziej zwierzęta leśne które nie są przyzwyczajone do tak głośnych i licznych wystrzałów.
Bądźmy ze swoimi pupilami w tym czasie, albo zostawmy je pod opieką zaufanych osób tak, żeby nie były same. Nie strzelam w Sylwestra, bo patron tego dnia nie życzyłby sobie tego.

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.