Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

17 listopada, 2020

Światowy Dzień Wcześniaka

Swoje pierwsze tygodnie, a często nawet miesiące życia, spędzają w inkubatorach i podłączone do aparatur. Aby zwiększyć świadomość o przedwczesnych porodach i problemach wcześniaków, 17 listopada jest Światowym Dniem Wcześniaków.

Co roku w Polsce rodzi się około 25 tysięcy dzieci pomiędzy 22. a 36. tygodniem ciąży. To nawet 6% wszystkich porodów. Szacuje się, że na świecie 1 na 10 dzieci jest urodzone jako wcześniak. Światowy Dzień Wcześniaka, który przypada 17 listopada, ma na celu zwiększyć świadomość na ten temat oraz przypomnieć o problemach nie tylko noworodków, ale także ich rodzin. Wizerunek skarpetek na sznurku oraz fioletowe oświetlenie zostały symbolem Światowego Dnia Wcześniaka, ponieważ kolor fioletowy jest identyfikowany z delikatnością i wyjątkowością.

Wcześniakiem nazywamy dziecko, które urodziło się pomiędzy 22. a 37 tygodniem ciąży oraz przed 259. dniem ciąży. Poród przed 22. tygodniem nazywany jest jeszcze poronieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie przeżyć. Porody przed 28. tygodniem ciąży określane są jako skrajne wcześniactwo. W Polsce notuje się większy odsetek porodów przedwczesnych niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Czynnikami ryzyka, które mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu są:
• wiek matki (przed 20 i po 35 roku życia)
• wcześniejszy poród przedwczesny lub poronienie
• niedożywienie
• choroby zakaźne lub przewlekłe u matki
• spożywanie alkoholu
• palenie tytoniu
• przyjmowanie narkotyków
• ciąża wielopłodowa
• wady macicy i problemy z łożyskiem
• śmierć płodu
• skażone środowisko
• promieniowanie jonizujące

Noworodki urodzone przed 36. tygodniem ciąży mają 30-krotnie większe ryzyko zgonu niż noworodki donoszone, a dla urodzonych przed 28. tygodniem ryzyko jest 200-krotne. Noworodek nie jest w pełni wykształcony, dlatego może nie przeżyć bez pomocy medycyny. Wcześniaków dotyczą takie problemy, jak: niedobór masy ciała, niedobór wzrostu, uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa, przedłużona żółtaczka, zaburzenia neurologiczne i rozwojowe.

Wcześniaki muszą przebywać w inkubatorach. Często opóźnia się także przecięcie pępowiny. Medycyna idzie do przodu, co zwiększa szanse na przeżycie, jednak mówi się, że wcześniaki mogą w przyszłości częściej chorować i mieć problemy neurologiczne. Wzrasta także w młodym wieku śmiertelność wśród przedwcześnie urodzonych.

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała porodów. Covid-19 dotknął także wcześniaków i ich rodziny. Na całym świecie pojawił się problem separacji wcześniaków przebywających w szpitalach. Wiosną tego roku, gdy pojawił się SARS-CoV-2, pierwsze rekomendacje dotyczyły całkowitej izolacji maluchów od rodziców. Musiały wówczas wystarczyć wysyłane rodzicom zdjęcia, a maluszkom umieszczonych w inkubatorach – odtwarzany głos rodziców. Powodem takiej decyzji było oczywiście bezpieczeństwo dzieci, rodziców oraz personelu medycznego.

Po wielu protestach odciętych od dzieci rodziców, a także w miarę upływu czasu i możliwości oparcia się o badania naukowe, stopniowo zaczęto wprowadzać kroki, które otwierały szpitale dla matek i ojców. Dziś, choć wciąż istnieją pewne ograniczenia, takie jak choćby harmonogramy czy zasady bezpieczeństwa, odwiedziny rodziców na oddziałach szpitalnych są już możliwe. Ze względu na obniżoną odporność, wcześniaki również są narażone na zakażenie, ponieważ każdy kontakt z wirusem może być dla nich śmiertelnie groźny.

Światowy Dzień Wcześniaka to również okazja, by podziękować personelowi medycznemu za pracę i zaangażowanie przy leczeniu, a często ratowaniu życia dzieci. W tym dniu wiele najważniejszych budynków całego świata podświetla swoje elewacje na fioletowo: od szpitali, przez urzędy, uniwersytety i centra handlowe, po takie budynki jak na przykład Empire State Building. Od 17 lat Fundacja Wcześniak pomaga rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych.

Chcąc wyjść rodzicom naprzeciw, pomóc im dotrzeć do niezbędnej wiedzy i służyć poradą, od września 2020 roku uruchomiliśmy program „Pośpiesznym na świat” dostępny na YouTubie. W każdy wtorek o godz. 9:00 pojawiają się tam wywiady z lekarzami, specjalistami w dziedzinie neonatologii, rodzicami wcześniaków oraz rady dla rodziców, gdzie i jak uzyskać pomoc, również od Fundacji – czytamy na stronie Fundacji.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.