Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 grudnia, 2020

Święto barbórkowe


Dla wszystkich ludzi pracujących w górnictwie, 4. grudnia jest dniem wolnym od pracy i zarazem wypoczynku po całorocznym trudzie. W tym dniu odbywają się liczne obrzędy, zwane potocznie barbórką.

4. grudnia to dzień patronki wszystkich górników, św. Barbary. W tym dniu górnicy ubrani w odświętne mundury, ze sztandarami oraz orkiestrą wyruszają do kościoła. Wracając spotykają się w karczmie, gdzie miejsce mają dalsze uroczystości. Podczas ich trwania nadawane są nowe nominacje na stopnie górnicze, tym najbardziej zasłużonym. Wręczane są szpady i kordziki górnicze, a także odbywa się przyjęcie nowych adeptów do górniczego stanu poprzez pasowanie, zgodne z górniczą tradycją. Ponadto odśpiewanie hymnu górniczego, marsz lisów i skok przez skórę. Później zaczyna się uczta – karczma piwna.

CIEKAWOSTKI:
– Górniczymi symbolami są pyrlik (młotek) i żelazko (niewielki kilof), służące do wydobywania węgla
– Mundur górniczy został wprowadzony w XVIII wieku w górniczych regionach Niemiec. Wygląd dzisiejszego munduru został ustalony w 1949 roku i nawiązuje do tych, noszonych pod koniec XIX wieku. Jego wygląd ma wiele wspólnego z dawną odzieżą roboczą, pełniącą ściśle praktyczne funkcje. I tak miotełka stosowana do przeczyszczania otworów strzałowych, noszona za taśmą kapelusza, zamieniła się w pióropusz. Krótki płaszcz jest pozostałością ochrony ubrania przed lejącą się w kopalni wodą. Liczne w mundurach zakładki i tunele służyły do zatykania lontów lasek dynamitu. Oprócz tradycyjnego munduru, w użyciu jest także stalowy mundur służbowy. Insygnia odnoszą się do rangi noszonej go osoby.

autor: Jolanta Golik

Możliwość komentowania jest wyłączona.