Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 listopada, 2021

Święto Niepodległości na Stadionie Śląskim! Uroczyste obchody i atrakcje dla całych rodzin

11 listopada na Stadionie Śląskim odbędą się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tego dnia nie zabraknie uroczystego odśpiewania hymnu, wielkiej wystawy militariów oraz występów muzycznych i atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru został zespół Dżem, a wstęp na całość będzie darmowy.
O godzinie 10:30 będzie można wejść bramami obiektu na teren imprezy, a od godziny 11:00 rozpoczną się występy orkiestr górniczych, Wojska Polskiego oraz Śląskiej Policji. Równo w południe nastąpi uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski. Całość dopełnią występ zespołu „Mały Śląsk” oraz przelot samolotów wojskowych i pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”.
Ogromnie się cieszę, że kolejny raz w ten wyjątkowy dla Polski dzień możemy spotkać się na Stadionie Śląskim. We wspólnym gronie będziemy świętować rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Szczególnie czekam na to, aż razem ze zgromadzonymi będziemy mogli odśpiewać Hymn Polski. Dla mnie to zawsze bardzo podniosły i wzruszający moment – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.
Na zgromadzonych na terenie Stadionu czeka także prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności Żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Służb Mundurowych Województwa Śląskiego. Wśród atrakcji m.in. wystawy sprzętu ratowniczego, samochodu do konwojowania więźniów oraz tzw. pirobusa, czyli samochodu Straży Granicznej wykorzystywanego przez minerów-pirotechników na katowickim lotnisku. Państwowa Straż Pożarna przygotuje natomiast specjalne pokazy oraz tzw. edukacyjną „ścieżkę bezpieczeństwa” skierowaną do dzieci i młodzieży. Organizatorzy wkrótce ujawnią, jaki sprzęt wojskowy będziemy mogli zobaczyć na obwodnicy Stadionu.
Nie tylko militarnie
Choć wielka wystawa sprzętu wojskowego oraz uroczyste odśpiewanie hymnu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem podczas poprzednich edycji Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim to organizatorzy nie zapominają także o innych atrakcjach.
Nasze wydarzenie ma pokazać, że Święto Niepodległości to dzień, który powinniśmy po prostu celebrować. Nie tylko oficjalnie, co jest oczywiście bardzo ważne, ale także po prostu cieszyć się z tego dnia w gronie najbliższych. Chcemy, aby ludzie pozytywnie zapamiętali te obchody i za rok znów chcieli do nas wrócić. Dlatego przygotowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji, które sprawią radość zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym – zapowiada Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego.
A co takiego czeka nas tego dnia na Stadionie? Prezes Widera zdradza, że będą to: strefa wirtualnej rzeczywistości, strzelnica laserowa, dmuchańce dla najmłodszych, a także foodtrucki. – Jestem przekonany, że każdy znajdzie u nas coś interesującego i osoby, które przyjdą już na początek, aby uroczyście świętować ten dzień, zostaną z nami również do samego końca – dodaje prezes Stadionu Śląskiego.
Dżem gwiazdą wieczoru
Podczas wydarzenia nie zabraknie również sporej dawki dobrej muzyki. Od godziny 14:00 na scenie pojawią się zespoły: Formax, Płonka Kwartet oraz Alergen. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Dżem.
Muzycznie będzie ciekawie. Publiczność usłyszy utwory popowe, rockowe, autorskie, covery, a na koniec dnia wystąpi gwiazda, legenda polskiej sceny muzycznej, czyli zespół Dżem – mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny Stadionu Śląskiego. – Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam na Stadion Śląski na Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Każdy znajdzie coś dla siebie, a wstęp na wydarzenie jest w pełni bezpłatny – dodaje.

Obchody w setną rocznicę
Podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wręczy Puchary Triady Biegowej Powstań Śląskich. Dzięki temu upamiętnione zostaną także trzy Powstania Śląskie.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Dlatego tegoroczne obchody będą bardzo wyjątkowe. Ogromnie cieszę się, że będziemy mogli świętować na Stadionie Śląskim fakt, iż jesteśmy częścią Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym uczcimy wszystkich tych, którzy o to walczyli – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. – Podczas wydarzenia świętujemy naszą polskość, ale nie zapomnimy o Powstaniach Śląskich oraz o śląskich akcentach. Pokażemy, jak kultura śląska pięknie współgra z kulturą Polski i jak wzajemnie się uzupełniają. Myślę, że dzięki temu część artystyczna wydarzenia będzie prezentować niezwykle wysoki poziom, ale też wyjątkową różnorodność – dodaje Marszałek.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim odbędą się 11 listopada. Wstęp na teren imprezy możliwy będzie od godziny 10:30, a uroczyste obchody rozpoczną się o 11:00. W samo południe wszyscy zgromadzeni odśpiewają hymn narodowy. Zarówno wejście jak i wszelkie atrakcje będą darmowe. Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie stadionslaski.pl oraz w mediach społecznościowych obiektu.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

PROGRAM WYDARZENIA:
10:30-18:30 – prezentacja uzbrojenia, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Służb Mundurowych Województwa Śląskiego
11:00 – występ orkiestr górniczych
12:00 – uroczyste odśpiewanie hymnu
12:15 – przelot samolotów wojskowych oraz pokaz lotniczej Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”
12:30 – koncert orkiestry Wojska Polskiego oraz orkiestry Śląskiej Policji
13:00 – występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”
KONCERTY:
14:00 – Formax
14:45 – Płonka Kwartet
15:50 – Zespół Alergen
17:00 – Dżem
18:30 – planowany koniec wydarzenia

Źródło: Stadion Śląski Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *