Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Religia

27 grudnia, 2020

Szacunek dla człowieka i szacunek względem Boga

Święta Bożego Narodzenia, to święta rodzinne. W roku bieżącym jest to szczególnie pokreślone, bo trzeci dzień Świąt, to właśnie niedziela Świętej Rodziny. W te dni, wszędzie gdzie są ludzie mądrzy i pobożni, podchodzą do siebie z opłatkiem, uściskają się i zacierają ślady dawnych nieporozumień i wzajemnych pretensji. Tego domaga się wprost szacunek dla człowieka i szacunek względem Boga, który sam stał się człowiekiem, aby przebaczyć nam winy i ukazać wartość każdego z nas. Pełną miłości postawę okazujemy także wobec sąsiadów i w ogóle wobec tych, z którymi coś było nie w porządku, starając się o usunięcie napięć i nieporozumień.

Oto nasza Objawiona prawda o Bogu i człowieku. Prawda, którą wyznajemy szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Wiara, za którą oddało życie dziesiątki milionów chrześcijan.

Są także wśród nas, czy obok nas ludzie, dla których ta prawda nie ma znaczenia – którzy w swojej ideologii odeszli od tradycyjnej kultury chrześcijańskiej naszego narodu i próbują tworzyć swoja kulturę. Co z nimi? Przede wszystkim, nie wolno zapomnieć, że Pan Bóg kocha wszystkich ludzi, a Chrystus przyszedł, by zbawić wszystkich. Co więc mamy robić? Też kochać, a jeśli chcą z nami rozmawiać o wierze, dawać zdecydowane świadectwo naszym przekonaniom. Nie możemy tylko się zgodzić, by ktoś pod przymusem nakazał nam wyrzec się prawdy i zmienić sposób postępowania na niezgodny z naszą wiarą. Także dzieci mają być uczone i wychowywane w duchu prawdy o Bogu i człowieku. W te dni trzeba ponowić postanowienie, że trwać będziemy przy Jezusie od Żłobka do Krzyża. Potem czeka nas Zmartwychwstanie.
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

https://cspb.pl/category/blog-ojca-leona/
zdjęcie: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *