28 sierpnia, 2019
Szlakiem dolnośląskich uzdrowisk
Duszniki Zdrój
Uzdrowisko Duszniki Zdrój leży w wąskiej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej na dawnym szlaku handlowym prowadzącym z Pragi czeskiej do Wrocławia. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Torfowisko pod zieleńcem” i jednolity zalesiony wał Gór Orlickich.
Duszniki Zdrój są słynne z odbywającego się tam od 1946 roku Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – to najstarszy polski festiwal muzyczny. Wydarzenie trwa przez dwa dni na początku sierpnia i przeprowadzane jest w Dworku Chopina.
W miasteczku możemy zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, w tym ratusz, park zdrojowy z XIX wieku i kościoły (np. kościół Piotra i Pawła z XVII w.). Na uwagę zasługuje młyn działający dawniej jako papiernia, w którym znajduje się obecnie Muzeum Papiernictwa oraz Zamek Homole.
Chcąc aktywnie spędzić czas w uzdrowiskowej miejscowości należy udać się do centrum Duszniki Arena, który jest ośrodkiem biathlonowym. Fanów białego szaleństwa zapraszamy do ośrodka w Zieleńcu, który posiada aż 30 wyciągów narciarskich.
Uzdrowiska Duszniki – Zdrój oferują bogatą propozycje leczniczą, specjalizują się: kardiologii, gastrologii, pulmunologii, ginekologii, oraz narządach ruchu i osteoporozie. Największym bogactwem naturalnym Duszników są lecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych. Wody te wypływają ze skał metamorficznych (łupków łyszczykowych), zaś powstający w głębi ziemi powulkaniczny dwutlenek węgla nasyca wody podziemne pochodzenia opadowego, dzięki czemu mają one lepsze zdolności rozpuszczania skał. Używane są one do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.
Maria Wandzik