Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Śląsk w obiektywie

30 sierpnia, 2019

Szlakiem dolnośląskich uzdrowisk – Kudowa Zdrój

sdr

sdr

cof

cof

oznor

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój to jedno z najbardziej znanych miast uzdrowiskowych w Polsce, położona na południu Polski w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Leży na zboczach wzniesień, które chronią miasteczko przed północnymi wiatrami. To stwarza w tym miejscu łagodny jak na te okolice klimat. Wypoczynkowi sprzyjają naturalne ujęcia wód mineralnych, które są dostępne w zabytkowej pijalni wód. Kudowa – Zdrój słynie z przepięknej architektury miasta z XVII wieku. Warto zobaczyć zabytkowe sanatoria, z których wiele powstało jeszcze w XVIII wieku. Zabytkowy Park Zdrojowy ze słynną pijalnia wód to ponad 13 ha atrakcyjnego terenu, jedno z najładniejszych sanatoriów w regionie, zwane Zameczkiem z nawiązującą do jego architektury pijalnią wód. Miasteczko ma zaledwie nieco ponad 30 kilometrów kwadratowych, ale stanowi bazę wypadową do całych Gór Stołowych oraz okolicznych miejscowości, jak Polanica Zdrój oraz Kłodzka położonego o 40 kilometrów na wschód, a nawet Pragi.
Największą atrakcją jest Kaplica Czaszek w Czermnej, czyli dzielnicy Kudowy – Zdrój. To niezwykłe i nieco przerażające miejsce zostało „udekorowane” tysiącami czaszek oraz kości osób poległych w czasie wojen i zarazy. Okoliczne muzea to Muzeum Minerałów, Muzeum Zabawek oraz miejsca związane z ginącymi zawodami, rzemiosłami i lokalną kulturą ludową.
Okolica sprzyja turystyce górskiej i pieszej, podczas spaceru można podziwiać unikalne na skalę światową Gór Stołowych i stworzonego w ich obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Drzewostan stanowią świerki, buki, klony, białe brzozy, wiązy i jawory, co stanowi niebywałe piękno krajobrazu.
Uzdrowisko Kudowa – Zdrój w lecznictwie stosuje wody mineralne, zwane szczawami i borowinę. Na zdrowie kuracjuszy pozytywnie wpływa także umiarkowanie bodźcowy klimat.

cof

sdr

cof

sdr

sdr

cof

cof

oznor


Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.