Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Śląsk w obiektywie

31 sierpnia, 2019

Szlakiem dolnośląskich uzdrowisk – Lądek Zdrój


Zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawny Marienbad)

Szlakiem dolnośląskich uzdrowisk – Lądek Zdrój

Uzdrowisko Lądek-Zdrój położone jest w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej. Ukształtowanie terenu oraz porośnięte zielenią stoki gór powodują, że łagodny klimat Lądka zaliczyć można do tzw. strefy klimatycznej „górskiej dolnej”, najwyżej ocenianej pod względem wartości klimatoterapeutycznych.
Miejscowość jest podzielona w sposób naturalny na część miejską, z charakterystycznym rynkiem, położoną w miejscu gdzie Biała Lądecka utworzyła płaską, szeroką dolinę oraz na część zdrojową, odległą od miasta około 1,5 km, a zajmującą dno doliny i zbocza okolicznych wzniesień. O ile część miejska położona jest na wysokości około 420 m n.p.m., to źródła wód leczniczych znajdują się na wysokości około 450, a najwyższe zabudowania w części zdrojowej stoją na wysokości ponad 500 m n.p.m. W bezpośrednim otoczeniu uzdrowiska znajdują się niewielkie, ale pięknie ukształtowane, wzgórza – warte polecenia są ścieżki i trasy spacerowe na Dzielcu (534 m n.p.m.) i Trojaku (766 m n.p.m.). Warte zobaczenia jest także Zamek Karpień – średniowieczny zamek w Górach Złotych; oraz Jaskinia Radochowska w dolinie potoku Jaskiniec. Tereny otaczające uzdrowisko pokryte są urozmaiconą szatą roślinną – cała okolica porośnięta jest wspaniałymi okazami buków, wiązów górskich, modrzewi, jaworów, świerków i jodeł.
Uzdrowisko Lądek Zdrój jest najstarszym kurortem wodoleczniczym na ziemiach polskich. W części przyrodoleczniczej tej perły europejskich uzdrowisk można korzystać z kąpieli siarczkowo -fluorkowych i perełkowych, masaży wirowych, wibracyjnych, natrysków biczowych oraz zabiegów borowinowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Zakład posiada również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. Do Lądka Zdroju przyjeżdżają przede wszystkim pacjenci z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi. W Bad Landeck, jak dawniej brzmiała nazwa miejscowości, leczyło się wiele znanych postaci historycznych m.in.: Goethe, caryca Katarzyna II, car Aleksander I, królowie pruscy, John Quincy Adams – prezydent USA. Część uzdrowiskowa miejscowości zachwyca pięknymi parkami, bogatą szatą roślinną oraz doskonale wkomponowanymi barokowymi i renesansowymi kamieniczkami i sanatoriami.

Maria Wandzik

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.