Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

28 sierpnia, 2019

Szlakiem dolnośląskich uzdrowisk- Polanica Zdrój

cof


sdr

cof

cof


cof

Polanica Zdrój

To malownicze uzdrowisko położone w województwie dolnośląskim. Leżące w centralnej części Kotliny Kłodzkiej. W okolicy znajdują się Góry Stołowe i Sowie opadające ku dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Polanica Zdrój leży w bezpośrednim sąsiedztwie Narodowego Parku Gór Stołowych.
W sercu Polanicy Zdrój znajduje się Park Zdrojowy wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Znajduje się w nim 15 pomników przyrody, m.in. okazy żywotnika zachodniego, olbrzymiego, topoli czarnej, buka. Ważnym elementem parkowej scenografii jest architektura, której przeznaczenie potwierdza uzdrowiskowy charakter miasteczka.

cof

oznor

dav

cof

cof

oznor

dav

sdr

cof

cof

sdr

cof

dav

oznor

sdr

dav


Charakterystyczna Pijalnia Wód „Wielka Pieniawa”, która została wzniesiona w latach 1911-13, w stylu klasycystyczno – secesyjnym.
Podczas polanickiego spaceru możemy natknąć się na rzeźbę niedźwiedzia polarnego. Nie ma jednak się czego obawiać. Jak historia głosi, żadne niedźwiedzie w polanickich lasach i parkach nie grasują. Rzeźba, która stanęła tu w 1910 r. stanowi tylko znak zasięgu lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Jedynie cieszy się sympatią turystów, zwłaszcza tych najmłodszych.
Kolejna atrakcją turystyczną Polanicy jest Huta Szkła Artystycznego „Barbara”, jest to jedna z niewielu na Dolnym Śląsku z czynnych hut szkła. W trakcie zwiedzanie można przyjrzeć się całemu procesowi produkcji szklanych arcydzieł.
Lecznictwo w Polanicy Zdrój ograniczyło się do są kardiologii, gastrologii oraz narządu ruchu. Przy zabiegach korzysta się z naturalnych tworzyw leczniczych, takich jak „Wielka Pieniawa”, która jest wodą leczniczą, bogatą w minerały, jony oraz pierwiastki śladowe. „Staropolanka Zdrój”, również pozyskiwana z polanickich źródeł, charakteryzuje się delikatną mineralizacją. Warto tutaj przyjechać nie tylko ze względów leczniczych, ale przede wszystkim dla malowniczych krajobrazów i wielu atrakcji w sąsiednich miejscowościach, do których bez problemu dotrzemy.
Maria Wandzik

cof

cof

oznor

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

cof

oznor

oznor

sdr

cof

sdr

sdr

cof

dav

dav

dav

dav

cof

cof

cof

cof

sdr

cof

sdr

cof

sdr

sdr

oznor

cof

cof

cof

cof

oznor

oznor

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.