Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Szokujące wyniki ekopatrolu!

Średnio 380 mg/m3 pyłów zawieszonych w powietrzu. Taki wynik odnotował wczoraj na tarnogórskim Rynku ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Jeszcze gorzej było kilkadziesiąt metrów nad ziemią: przyrządy pomiarowe pokazały liczbę 600. W tym momencie ujawniony poziom zanieczyszczenia powietrza lokował nas na 4. miejscu na świecie.

Badania ekopatrolu przeprowadzane są przy użyciu aparatury pomiarowej zamontowanej na specjalnym elektrycznym pojeździe. Pomiary nad powierzchnią ziemi dokonywane są za pomocą drona. Testy mają na celu pomiar poziomu zanieczyszczeń powietrza pochodzących z niskiej emisji. W trakcie badań ujawniane są też miejsca, w których dochodzi do ewidentnego łamania przepisów uchwały antysmogowej obowiązującej od września na terenie województwa śląskiego. Do tej pory ustalono już 16 takich obiektów. Ich właściciele muszą liczyć się z karą, która może „mocno uderzyć po kieszeni”. Warto też pamiętać, że polski kodeks karny za znaczne zanieczyszczenie wody, powietrza lub  gleby przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku winy nieumyślnej — do 2 lat ograniczenia bądź pozbawienia wolności albo karę grzywny.

Ekopatrol jest częścią pilotażowej akcji edukacyjnej prowadzonej od 15 stycznia pod hasłem: „Hajcujymy — Nie trujymy” na Terenia Tarnowskich Gór. Partnerami akcji są:  Urząd Miejski w Tarnowskich Górach,  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Regionalny Fundusz Ekorozwoju SA w Bielsku Białej. Akcja potrwa do 21 marca.

Tagi:

Możliwość komentowania jest wyłączona.