Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

22 lipca, 2018

Nowy, lepszy Teatr Nowy w Zabrzu

Rozbudowanie budynku o nową, trzykondygnacyjną część, otwarcie nowej Małej Sceny, gruntowny remont. Taka przyszłość została zapowiedziana dla zabrzańskiego teatru, a to jeszcze nie koniec!

W ostatnim czasie miasto Zabrze uzyskało ponad 5 milionów złotych unijnego dofinansowania na zrealizowanie zgłoszonego projektu zatytułowanego „Rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont budynku Teatru Nowego w Zabrzu wraz z infrastrukturą techniczną i elementami zagospodarowania terenu”. Taki zastrzyk finansowy pozwoli tej instytucji na wiele. Co dokładnie zostało zaplanowane?

-zbudowanie i uruchomienie nowej części budynku o trzech piętrach a w niej – garderoby, węzły sanitarne, fryzjernia i warsztaty podręczne dla celów pracy nad scenografią i dekoracjami
-remont kieszeni scenicznej, zintegrowanie jej z nowym budynkiem, przebudowa i wymiana stolarki. termoizolacja dachu
-uruchomienie i remont balkonów, przystosowanie ich do obowiązujących standardów w tym wykonanie wyjść ewakuacyjnych dzięki nowej klatce schodowej, przebudowa balustrady oraz podestu dla widowni
-remonty piwnicy, w tym pomieszczeń magazynowych i sanitarnych
-remont poddasza
-zwiększenie liczby miejsc dla widzów o 37
-przygotowanie nowej, Małej Sceny dla kameralnej widowni do 80 osób

Teatr Nowy działa od 1959 roku w budynku który dawniej był kasynem Huty Donnersmarck. Z teatrem związane były przez lata tak prominentne postacie regionalnej sceny jak Hanna Boratyńska, Wincenty Grabarczyk, Mieczysław Całka, Andrzej Lipski, Wojciech Leśniak czy Zbigniew Stryj.
Wielkim sukcesem teatru były adaptacje sztuk Sławomira Mrożka – „Tango”, „Pieszo” czy „Emigranci”. Teatr od lat przykłada wielką wagę także do pracy z młodzieżą, udostępniając swoją przestrzeń instruktorom zespołów młodzieżowych oraz dla celów warsztatów i półkolonii.

 

źródło fot.: Wikipedia

Możliwość komentowania jest wyłączona.