Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

04 lutego, 2020

„Tik Tak Tik RAK – wczesne wykrycie daje Ci życie”

W Dąbrowie Górniczej z okazji XX Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego startuje miejska kampania profilaktyczna pod tytułem „Tik Tak Tik RAK – wczesne wykrycie daje Ci życie”, której celem jest zapobieganie chorobom nowotworowym oraz utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia wśród dąbrowian. Akcja pod patronatem prezydenta miasta Marcina Bazylaka do działania przeciwko rakowi zmobilizowała całe miasto – uczniów, stowarzyszenia, instytucje kultury i sportu oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Gościem specjalnym kampanii będzie Katarzyna Stachowicz.

Autorką plakatów promujących kampanię jest Gabriela Nowak, absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (praca dyplomowa pod opieką promotorów: Beaty Będkowskiej i Wojciecha Jurkiewicza).

Kampania będzie prowadzona przez cały rok. W trakcie warsztatów, happeningów, tworzenia muralu z artystami współpracującymi z Katarzyną Stachowicz, kolorowego biegu „Kobiety kobietom” czy wykładów, specjaliści będą przypominać, że zdrowie to nasza sprawa, że w dużej mierze zależy od stylu życia i regularnej diagnostyki.

Zależy nam, by o profilaktyce i konieczności samokontroli mówić do jak najszerszej grupy mieszkańców – od uczniów szkół średnich po seniorów. Dlatego, że problem raka dotyczy coraz młodszych osób, kierujemy ją najpierw do uczniów – wyjaśnia Bożena Borowiec, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialna m.in. za politykę społeczną. – Chcemy pobudzić w mieszkańcach świadomość, będziemy przypominać o zdrowym odżywianiu, aktywności ruchowej oraz dbaniu o siebie – dodaje wiceprezydent.

Pierwszym etapem kampanii jest konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół średnich zorganizowany przez I LO im. W. Łukasińskiego. Najlepsze plakaty o tematyce profilaktycznej przygotowane przez młodzież, które zwyciężą w konkursie, prezentowane będą na wystawie podczas wszystkich wydarzeń z etykietą „Tik Tak… RAK”. Pomysł na nazwę akcji też ma swoje początki w projekcie dąbrowskiej uczennicy: − „Tik Tak Tik RAK” to hasło wymyślone przez uczennicę dąbrowskiego Zespołu Szkół Plastycznych Gabrielę Nowak, która w ramach pracy dyplomowej postanowiła zwrócić uwagę na potrzebę regularnego badania się. Przygotowała serię plakatów koncentrujących uwagę odbiorcy na problemie świadomego podejścia do swojego zdrowia.

Gdy planowaliśmy miejską kampanię, te plakaty wydały nam się najbardziej odpowiednie do promocji akcji – wyjaśnia wiceprezydent Bożena Borowiec.

W kolejnym etapie akcji − w marcu − odbędą się warsztaty dla młodzieży, podczas których wykład o zdrowiu wygłosi znakomity ginekolog, seksuolog i onkolog profesor Krzysztof Nowosielski. Z uczniami dąbrowskich szkół spotkają się również i opowiedzą swoją historię ludzie, którzy przeszli chorobę nowotworową. Ponadto podczas warsztatów prowadzonych m.in. przez Katarzynę Stachowicz oraz Fundację Oko w Oko z Rakiem i Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek, młodzież dowie się, jak przeprowadzać samobadanie piersi i jąder. Odbędą się też warsztaty żywieniowe z udziałem uczniów dąbrowskiego ekonomika, organizowane pod okiem dietetyczki Justyny Dec, w trakcie których młodzi ludzie nauczą się, jak w prosty sposób przygotowywać zdrowe potrawy. Dodatkowo każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w warsztatach Różowej Wstążki, które poprowadzą przedstawicielki Stowarzyszenia Razem w Przyszłość oraz stowarzyszenia Czerwone Szpilki. Spotkanie uświetni pokaz mody uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Tego typu szkoleniami będą objęci uczniowie dąbrowskich szkół średnich. W kolejnych miesiącach w ramach kampanii Zespół Szkół Ekonomicznych zaprosi uczniów z innych szkół na warsztaty żywieniowe, odbędą się również imprezy muzyczne i sportowe – jak kolorowy bieg „Kobiety Kobietom” organizowany przez CSiR.

Ważnym elementem kampanii będzie projekt realizowany przez Katarzynę Stachowicz, radną Sejmiku Województwa Śląskiego, w ramach którego na ścianie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii powstanie mural ostrzegający przed rakiem piersi. To kolejna odsłona akcji pani Katarzyny, która wywalczyła refundację profilaktycznej mastektomii dla kobiet z genetycznym rakiem piersi.

Akcja odbędzie się w październiku, który jest miesiącem walki z rakiem piersi. Wtedy szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom – wyjaśnia Katarzyna Stachowicz. − Mural powstanie na budynku szpitala, codziennie będą go mijać setki, jeśli nie tysiące osób. To bardzo ważne, by do nich przemówił, a w tym miejscu tego typu grafika będzie miała jeszcze mocniejszy wymiar. Statystyki są przerażające, liczba kobiet chorych na raka piersi rośnie, więc trzeba o tym mówić, używając najmocniejszych środków wyrazu − wyjaśnia pomysłodawczyni akcji.

Kampania „Tik Tak Tik RAK” koordynowana jest przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej − Wydziały Polityki Społecznej oraz Oświaty. W akcji wezmą udział m.in. dąbrowskie stowarzyszenia, miejskie instytucje kultury i sportu, dąbrowskie placówki oświatowe, Zagłębiowskie Centrum Onkologii oraz spółka Fabryka Pełna Życia.

Materiał prasowy
Wydział Marki Miasta
Dąbrowa Górnicza

Możliwość komentowania jest wyłączona.