Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Tramwaj z nietypową lekcją historii


Tramwaj z nietypową lekcją historii

Od 14 sierpnia, przeżyjmy historię pierwszego Powstania Śląskiego, jeszcze raz. Wszystko to, za sprawą nietypowego tramwaju o numerze ,,100”, który do 24 sierpnia, będzie kursował po trasach Metropolii Górnośląsko –Zagłębiowskiej.
Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, wspólnie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz spółką Tramwaje Śląskie, zorganizowały niepowtarzalne wydarzenie pod nazwą „Tramwaj Powstańczy”. Jest to nietypowa inicjatywa, która ma na celu kultywowanie historii Powstań Śląskich na Górnym Śląsku. Początek żywej lekcji historii rozpocznie się 14 sierpnia w Mysłowicach, o godzinie 17tej, w których to, doszło do pierwszego wybuchu Powstania Śląskiego, poprzedzonego strajkiem w kopalni Mysłowice.

,,Tramwaj Powstańczy” jest dosyć nietypowym wagonem z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że został oznaczony numerem 100, a takiej linii na co dzień nie mamy. Numer linii nawiązuje do obchodów setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego. – mówi rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A. Andrzej Zowada.

Z racji 100 rocznicy tego wydarzenia, w dniach od 14 do 24 sierpnia na trasy Metropolii wyjedzie ,,Tramwaj Powstańczy,” który będzie podążać śladami powstańców. Każdy z pasażerów wsiadając do ,,Tramwaju Powstańczego” otrzyma pamiątkowy bilet, który będzie przepustką do tego wagonu jak i doskonałą pamiątką setnej rocznicy Powstań Śląskich.

Linia nr:100 będzie obsługiwana zabytkowym wagonem typu N, który na co dzień liniowo nie funkcjonuje. Co więcej linia nr; 100. Będzie łączyła miasta, które zwykle liniowo nie są połączone. Dla przykładu ,, Tramwaj Powstańczy” swoją podróż zacznie 14 sierpnia w Mysłowicach, skąd pojedzie przez Katowice, Chorzów Batory, Świętochłowice, by dojechać do Bytomia. Takiej trasy nie ma żadna stała linia tramwajowa. Co równie ważne, każdego dnia tramwaj ten pojedzie inna trasą i tak aż do 24 sierpnia. W tym dniu przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach zakończymy kursowanie, linii nr: 100 – dodaje Andrzej Zowada.

Podczas podróży, na pasażerów będzie czekało wiele atrakcji, między innymi będzie można wysłuchać manifestu Wojciecha Korfantego, który przeniesie nas w lata 1919 – 1922, a w jego rolę wcieli się Dariusz Niebudek. Dodatkowo, każdy z podróżnych będzie miał możliwość wzięcia udziału w kampanii plebiscytowej. Będą śpiewy powstańcze oraz nie zabraknie słodkiego poczęstunku. Podróż zakończy się w setną, rocznicę zakończenia pierwszego Powstania Śląskiego – 24 sierpnia, przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach – Lipinach, o godzinie 16:30.
Mateusz Wieczorek

FOT I TEKST MATEUSZ WIECZOREK

Możliwość komentowania jest wyłączona.