Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

28 lipca, 2022

Trzy miesiące na przemyślenie przyszłości. Kapsuła Czasu wyląduje przy Fabryce Porcelany w Katowicach

Jak ludzie sto lat temu wyobrażali sobie XXI wiek? Kosmicznie! Niektóre z przewidywań częściowo się ziściły. I choć nie podróżujemy do pracy latającym samolotem, to można śmiało powiedzieć, że pracujemy z głową w chmurze. Wprawdzie powstały latające samochody, ba! nawet samochody, które można złożyć w walizkę, to jednak w drugim milenium trzymamy się transportu ziemnego. Ale czy w fantazjach musimy być tacy przyziemni? Nie. Tym bardziej, że sky is the limit, a przyszłość zależy od nas.

Do fantazjowania na temat życia za kolejne 100 lat namawia Fundacja IDEANOVA z Krakowa, która od czterech lat prowadzi Ogólnopolską Akcję Społeczną „Serce Kapsuły Czasu”, która polega na zbieraniu fantazji do serca mobilnej rzeźby. Kapsuła Czasu, projektu Aleksandra Rokosza, odwiedziła już Łódź, Warszawę, Giżycko, a tym razem stanie na trzy miesiące w Katowicach. Później w sezonie zimowym powróci na miejsce bazowe do Krakowa.

Dlaczego Katowice? To niezwykle ciekawe miasto, którego mieszkańcy dobrze wiedzą, czym jest transformacja i dbałość o klimat – to tu działają prężnie organizacje na rzecz ochrony środowiska oraz to tu wykiełkowała idea Budżetów Obywatelskich, dzięki którym sami możemy kształtować obraz naszych miast. Wierzymy w młode pokolenie, które jest czułe na zmiany klimatu i ma głowę pełną pomysłów, dlatego zapraszamy Katowiczan – młodszych i dojrzalszych do udziału w Akcji i puszczenia wodzy fantazji.

Aby wziąć udział w Akcji należy przygotować pracę literacką, plastyczną w formacie A3, A4 lub mniejszym, płaską. Można także przesłać multimedia – nagranie audio bądź wideo. Ważne aby praca odpowiadała na temat – jak wyobrażasz sobie Katowice za 100 lat? Prace można wysyłać pocztą, mailem oraz poprzez aplikację, ale trzeba pamiętać także o wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w akcji, co w przypadku dzieci i młodzieży szkolnej wymiernie przyczyni się do wzrostu liczby punktów wliczanych do oceny końcowej zachowania. Szczegóły: https://kapsulaczasu.org/opis-akcji.

Fundacja IDEANOVA zaprasza szkoły, świetlice, biblioteki oraz prowadzących warsztaty kreatywne dla dzieci do współpracy. Aby dowiedzieć się jak zaprosić organizatorów do poprowadzenia zajęć dla dzieci lub otrzymać gotowy scenariusz zajęć edukacyjnych wystarczy skontaktować się telefonicznie bądź mailowo: sercekapsuly@ideanova.org.pl, tel. 539 948 268.

Kapsułę można będzie oglądać, fotografować i podziwiać od 1 sierpnia do końca października 2022 przy Fabryce Porcelany (ul. Porcelanowa 23). Na koniec akcji w Mieście Ogrodów Kapsuła zostanie wypełniona pracami i przewieziona z powrotem do Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *