Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

27 grudnia, 2019

„Ty i Ja” – przedsmak lepszej cywilizacji

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na wystawę miesięcznika „Ty i ja”. Wystawa odbędzie się 10. 01 – godz. 18:00 w galerii Rotunda, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu(Plac Jana III Sobieskiego 3). Wystawie będzie towarzyszyć oprowadzenie kuratorskie oraz pokaz slajdów.
Oprowadza: Bartłomiej Kozłowski
Pierwsza wystawa miesięcznika miała miejsce w Gliwicach w galerii Melina 2019 roku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury „Melina” możemy zaprezentować wystawę w Bytomiu. Zanim wystawa ruszy w Polskę, do końca stycznia 2020 r. będzie dostępna w galerii Rotunda.
Kilkadziesiąt egzemplarzy magazynu zostanie udostępniona dla gości podczas uroczystego otwarcia wystawy. A do końca stycznia czytelnicy będą mogli wypożyczyć egzemplarze na miejscu ( w informatorium, gmach główny I piętro).
„Ty i ja” wystawa miesięcznika wydawanego w latach od maja 1960 do grudnia 1973. Magazyn drukowany w siermiężnych latach sześćdziesiątych, wyróżniał się artystyczną
i niekonwencjonalną szatą graficzną. Szczególną uwagę zwracała już sama okładka czasopisma. Przygotowywali je, chociażby Roman Cieślewicz, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy. W środku czekały a czytelnika artykuły o tematyce kulturalnej ze świata: sztuki, kina, teatru, muzyki. Były ciekawe porady kulinarne, świetne tłumaczenia zachodniej literatury, moda, przedruki z pism zagranicznych.
Za fotografie do artykułów odpowiadali Tadeusz Rolke, Jan Wilk, Krzysztof Gierałtowski.
„Ty i Ja” było określane jako „przedsmak lepszej cywilizacji”, a także „produkt małej stabilizacji”. Wartość artystyczna ilustrowanego miesięcznika sprawiła, że jest on dziś nie tylko świadectwem epoki, ale dla wielu stał się obiektem kolekcjonerskim i to nadało mu szczególną pozycję na tle innych polskich magazynów.
Materiał prasowy MBP

Możliwość komentowania jest wyłączona.