Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

09 kwietnia, 2020

Tychy bliżej ciebie – miejskie memory. Stwórz swoją własną grę!


Co robić w pierwsze wiosenne dni, jeśli nie można wyjść na plac i wejść na klopsztangę? Mamy na to domowe rozwiązanie!

Kto nie zna gry „memory”? Polega ona na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale i dla jednego będzie ciekawą zabawą.
Proponujemy przygotowanie własnej wersji gry! Możesz do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach „ABC – Architektura Bliżej Ciebie” (www.abc.tychy.pl). Sam ustalasz poziom trudności – im więcej kart, tym trudniejsza gra. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię.

Praca nad własną talią kart to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca. Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci. A może byliście w tym miejscu kiedyś wspólnie?

Jak w to grać?

Gra polega na rozłożeniu wszystkich kart na równej płaskiej powierzchni fotografiami do dołu. Następnie uczestnicy odkrywają karty, szukając par. W jednym ruchu można odsłonić tylko dwie karty. Jeśli do siebie nie pasują, należy odwrócić je z powrotem fotografią do dołu i starać się zapamiętać widok, który przedstawiały. I oczywiście nie zmieniać położenia kart. Jeśli pasują, można je zabrać. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

Co będzie potrzebne?

● papier A4 do wydruków (zwykły lub grubszy)
● drukarka z czarnym tuszem
● nożyczki
● klej
● tekturki/gruby papier/tekturowe opakowania do utwardzenia kart

Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku:

Do wyszukiwarki wpisz adres wirtualnej mapy-archiwum „ABC – Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl
W lewym górnym rogu Menu wybierz sposób, w jaki będziesz poszukiwać fotografii: za pomocą „Mapy”, poprzez „Autorów fotografii” lub korzystając z „Galerii fotografii”. Pamiętaj, że możesz wybrać konkretny teren oraz przedział czasowy. Instrukcję obsługi strony znajdziesz w filmie instruktażowym dostępnym tu:

Wybrane fotografie zapisuj od razu w folderze na swoim komputerze. Każdą otwartą w przeglądarce fotografię można pobrać na własny dysk.
Następnie zaznacz wszystkie fotografie, które chcesz wydrukować i prawym przyciskiem myszy wybierz „Drukuj”.
W opcjach druku możesz wybrać rozmiar kart i w zależności od poziomu trudności dostosować format – większe karty będą bardziej czytelne dla młodszych, mniejsze pozwolą na rozłożenie ich większej liczby i dłuższą rozgrywkę. Sugerowane rozstawienie to 9 fotografii na stronę A4 – w niektórych opcjach zwane „Portfel (9)”. Większe karty to np. „9 x 13 (4)”.
Pamiętaj, aby zachować taki sam rozmiar kart – możesz tego dopilnować przy wycinaniu (tak samo długie krawędzie) lub w opcjach druku wybrać opcję „Dopasuj obraz do ramki”.
Pamiętaj, aby wydrukować arkusze w dwóch kopiach. Jeśli możesz, wydrukuj je na grubszym papierze.
Nie wycinaj kart od razu – dobrze wcześniej przykleić je na twardsze podłoże. Możesz skorzystać z kartoników, kartek z bloku technicznego lub tyłów z bloków rysunkowych. Jeśli nie masz ich pod ręką, spróbuj wykorzystać opakowania po herbacie, ryżu lub słodyczach (pamiętaj, by przyklejać wydrukowane fotografie do kolorowej strony kartonów opakowań – tyły kart nie powinny się od siebie różnić).
Wytnij utwardzone karty. Wszystkie karty ułóż w ten sam sposób.
Gotowe – możesz zacząć grę! A po skończonej partii (lub partiach) daj nam znać jak poszło! Chętnie zobaczymy Wasze memory – oznaczajcie nas w mediach społecznościowych: FB @MuzeumMiejskiewTychach / Instagram: @mmtychy
więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/tychy-blizej-ciebie-miejskie-memory/

Jak w to grać? Co będzie potrzebne? Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2020/04/muzeum_miejskie_tychy_abc-architektura_blizej_ciebie_tychy_blizej_ciebie_miejskie_memory_instrukcja.pdf

Zestaw fotografii
: http://muzeum.tychy.pl/wp-content/uploads/2020/04/muzeum_miejskie_tychy_abc-architektura_blizej_ciebie_tychy_blizej_ciebie_miejskie_memory_zestaw_fotografii.pdf

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Możliwość komentowania jest wyłączona.