24 czerwca, 2020
Tak wynika z przedstawionego właśnie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. Ekonomiści przeanalizowali finanse prawie 2 800 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, pracowali na „twardych danych” – oficjalnych sprawozdaniach finansowych. Nagrody przyznano w 5 kategoriach. Tychy zwyciężyły w kategorii miasta na prawach powiatu, wyprzedzając Warszawę i Sopot.
Ranking został opracowany przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie po raz trzeci. To dokument naświetlający kondycję finansową polskich samorządów. Autorzy rankingu koncentrują się na analizie dochodów własnych samorządów, ich wydatkach inwestycyjnych oraz wysokości unijnych funduszy, pozyskanych na wykonywanie zadań. Każdy z badanych podmiotów podlega tym samym kryteriom, co pozwala na wybranie najbardziej gospodarnych JST w Polsce.
– To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju małych Ojczyzn – Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Rankingu, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Zestawienie adresowane do trzech głównych grup odbiorców.
– Pracowaliśmy z myślą o samorządowcach, którzy powinni wymieniać się wiedzą i promować dobre praktyki. Odpowiedzieliśmy na głosy przedsiębiorców poszukujących terenów, w których inwestycje będą dobrze wspierane przez lokalne władze. Przygotowaliśmy narzędzie dla „zwykłych obywateli” – wyborców, mogących w prosty sposób sprawdzić, jak publicznymi pieniędzmi gospodarują ich lokalne władze – mówią organizatorzy rankingu.
Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład jego zespołu weszli naukowcy z tej uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowali na podstawie oficjalnych danych przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
W grupie 66 miast na prawach powiatu w 2019 roku najlepsze wyniki uzyskały Tychy, przed Warszawą i Sopotem. Kolejne miejsca zajęły: Poznań, Gliwice, Gdańsk, Katowice, Bielsko-Biała, Bydgoszcz i Wrocław.
– Bardzo się cieszę, że Tychy zwyciężyły w rankingu opartym na rzeczywistych danych finansowych, a nie kryteriach ocennych. Dobry gospodarz zawsze dba o finanse, tym bardziej cenne jest wyróżnienie właśnie w tym rankingu. Kondycja finansowa Tychów jest bardzo dobra – dzięki temu realizujemy wiele inwestycji. Skutecznie też pozyskujemy środki na ich realizację. W ubiegłym roku budżet naszej gminy po raz pierwszy w historii przekroczył miliard złotych. Indywidualny wskaźnik zadłużenia dla Tychów wyniósł w 2019 roku 3,5 % przy dopuszczanym 13,8 %. Dobra kondycja finansowa miasta jest bardzo istotna także z uwagi na coraz większe obciążenia finansowe nakładane przez władze centralne na samorządy. Zwłaszcza teraz, gdy pandemia koronawirusa tak mocno wpływa na gospodarkę, widzimy jak istotna jest dbałość o finanse gminy. Przez spadek dochodów dopięcie budżetów dla wielu samorządów jest niezwykle trudne. Wygrywają, ci którzy lepiej potrafią zarządzać finansami – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Spośród 1547 gmin wiejskich najlepsze wyniki uzyskały: Dobra (woj. zachodniopomorskie), Stawiguda (woj. warmińsko-mazurskie) i Kleszczów (woj. łódzkie). Natomiast Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), Rzgów (woj. łódzkie) i Łomianki (woj. mazowieckie) to liderzy w kategorii 628 gmin miejsko-wiejskich. W Polsce funkcjonuje 235 gmin miejskich, najlepsze wyniki uzyskały: Józefów (woj. mazowieckie), Puszczykowo (woj. wielkopolskie) i Podkowa Leśna (woj. mazowieckie). W grupie 314 powiatów ziemskich liderami okazały się: Powiat wrocławski (woj. dolnośląskie), Powiat poznański (woj. wielkopolskie) i Powiat bielski (woj. śląskie).
Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w grudniu w Karpaczu.
Więcej informacji na temat rankingu na stronie internetowej: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking/
Źródło: UM Tychy