Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Ekologia

14 września, 2022

Tydzień mobilności w Katowicach: „Przeciepnij sie na koło!”


Europejski Tydzień Mobilności w dniach od 16 do 22 września w Katowicach upłynie pod znakiem rowerów. Miasto, szeregiem rowerowych inicjatyw, zachęca żeby „Przeciepnąć sie na koło”, a rowerowymi ambasadorami miasta staną się sami urzędnicy.

– W Katowicach od lat stawiamy na rower jako środek transportu. Budujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, modernizujemy te, które od lat służą rowerzystom a system wypożyczalni roweru miejskiego jest największy w regionie i liczy 125 stacji oraz ponad 1000 rowerów! Tych, którzy nie jeżdżą na co dzień rowerem po Katowicach zachęcam, żeby w dniach od 16 do 22 września zamienili samochód właśnie na ten środek transportu. Bo rowerem można jeździć nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też do pracy, na zakupy, do szkoły – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Można też zamienić samochód na komunikację publiczną, albo połączyć różne środki transportu. Zwłaszcza, że 22 września, z dowodem rejestracyjnym, tradycyjnie już będziemy mogli podróżować za darmo tramwajami i autobusami – dodaje prezydent.
Jazda na rowerze nie jako sport, ale jako transport
Takie podejście do jazdy rowerem sprawia, że mniej ważna jest kondycja, sprzęt czy strój, a bardziej nastawienie! Do tego chcą mieszkańców przekonać Katowice, a okazją jest rozpoczynający się 16 września Europejski Tydzień Mobilności. Wydarzenie dawniej znane jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu organizowane jest co roku w dniach od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest „Dzień bez samochodu” (22 września). Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu. Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza bardziej mobilnych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca. Katowice od lat włączają się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tym razem, miasto będzie to wydarzenie promowało hasłem „Przeciepnij sie na koło”.
Zmiana przyzwyczajeń transportowych
Hasło kampanii nawiązuje do śląskiego słowa przeciepka, które oznacza przerzutkę rowerową. Przerzutka ułatwia jazdę na rowerze, podobnie jak rower ułatwia poruszanie się po mieście, jest przy tym zdrowym i ekologicznym wyborem. Mieszkańcy będą więc mogli wziąć udział m.in. w stylowym przejeździe „Gwiazdy na kole” (22 września), podczas którego obowiązywać będą stroje eleganckie lub codzienne, ale nie „typowo” rowerowe.
18 września odbędą się też m.in. warsztaty z naprawy rowerów w Kato Urban Corner (na rogu ul. Młyńskiej i Pocztowej). To w ramach organizowanego w tym miejscu Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, w ramach którego np. 21 września odbędzie się spacer z przyrodnikiem, 22 września praktyka nieoceniającego słuchania, a dzień później warsztaty dla dzieci o wodzie i warsztaty dla dorosłych z urządzania ogrodu. Kalendarium tych wydarzeń znajduje się na stronie www.katourbancorner.pl.
W sobotę 24 września wracamy na szlak murali, ale tym razem na rowerach. Mieszkańcy otrzymają możliwość przejazdu z przewodnikiem po trasie zahaczającej o jedne z najciekawszych przykładów sztuki ulicznej w mieście, a więc zwiedzanie szlaku murali na rowerach.
Wspólnie z Sopra Steria i Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty zapraszamy katowickie firmy do sprzątania terenów rekreacyjnych w Szopienicach (plogging). Idea jest prosta: wystarczy skrzyknąć współpracowników, wsiąść na dwa kółka i zebrać śmieci, które znajdzie się na swojej drodze wokół stawu Borki w Szopienicach. Na uczestników czekać będą rękawice, worki do selektywnej zbiórki odpadów i kontenery.
Tradycyjnie też odbędą się w tym czasie Metropolitalne Dni Energii, podczas których do transportu publicznego i łączenia go z jazdą na rowerze zachęci m.in. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach.
Urzędnicy wybierają rower
Co ciekawe, katowiccy urzędnicy zaangażują się w kampanię i staną się ambasadorami rowerowymi miasta. Wielu z nich na co dzień, także dojeżdżając do pracy, ale też wykonując obowiązki służbowe, wybiera rower. „Wybieram koło” to hasło przewodnie serii zdjęć, które będą publikowane w mediach społecznościowych miasta. Na każdym z nich pojawią się urzędnicy, którzy zdecydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach, żeby w ten sposób zachęcić innych do naśladowania. Urząd Miasta będzie też organizował rowerowe piątki i rekomendował właśnie w ten dzień tygodnia przyjazdy do pracy na rowerze.
Katowice lepiej połączone
Transport zrównoważony oznacza m.in. tworzenie alternatyw dla poruszania się samochodem po mieście i bezpiecznych warunków spaceru i jazdy dla niechronionych użytkowników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, korzystający z hulajnóg elektrycznych oraz UTO – urządzenia transportu osobistego i UWR – urządzenie transportu napędzane siłą mięśni). – Jednym z celów polityki rowerowej Katowic jest połączenie infrastrukturą rowerową wszystkich dzielnic z centrum miasta. Założenia dla Katowickiej Infrastruktury Rowerowej powstały we współpracy ze środowiskami rowerzystów, a przy projektowaniu nowych rozwiązań wykorzystywane są również standardy opracowane na zlecenie Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. – Aktualna długość infrastruktury rowerowej w Katowicach to ponad 185 km, w tym ok. 85 km przebiega przez tereny leśne i parkowe miasta. O infrastrukturze rowerowej myślimy również przy innych miejskich inwestycjach, np. centra przesiadkowe zostały wyposażone w zadaszone parkingi rowerowe na w sumie 228 rowerów oraz infrastrukturę rowerową o łącznej długości ponad 1,6 km – dodaje naczelnik.
Wszelkie uszkodzenia infrastruktury rowerowej, które wymagają naprawy, można zgłaszać za pośrednictwem aplikacji NaprawmyTo.pl – Katowice.
Ramowy program wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności:
16 września (piątek): Rusza cykl „Wybieram koło” w mediach społecznościowych. Urzędnicy opowiedzą, jak i dlaczego jeżdżą na rowerze m.in. do pracy, żeby zachęcić do tego mieszkańców.
17 września (sobota):
• Plogging na rowerach czyli pracownicy firm sprzątają Borki. Akcja sprzątania okolic Borek w Szopienicach, tym razem z udziałem pracowników katowickich firm i z wykorzystaniem rowerów. Start: godz. 10.00, przystanek Borki Pętla. Zainteresowane firmy mogą się zgłaszać pod adresem: katoobywatel@katowice.eu;
• Dni Energii na Rynku – w programie m.in. wydarzenia związane z rowerami jak kino rowerowe Fundacji Arka i rowery przygotowane do stacjonarnych zawodów – GoldSprinty.
18 września (niedziela), Warsztaty w Kato Urban Corner: Przeciepnij sie na koło – warsztaty naprawy rowerów z Tomaszem Śliwińskim z Warsztatu 77 (obowiązują zapisy) https://katourbancorner.pl
19 września, Rynek: szkoła jazdy na rowerach elektrycznych (Roler) – godz. 10.00 do 15.00
20 września, Rynek: szkoła jazdy na e-hulajnogach (Bolt) – godz. 12.00-15.00
21 września: Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach – EDWARD – 24-godzinne działania prewencyjne prowadzone przez policje ruchu drogowego państw członkowskich TISPOL oraz podmiotów działających w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
22 września/Dzień bez samochodu (czwartek):
• Mała Strefa Kultury – Parklet Teatralna 4 – Instytut Korfantego zaprosi na rozmowy o rowerach jako elemencie transportu zrównoważonego w mieście (transmisja on-line) a od 16.30 do 17.30 odbędą się w tym miejscu wybory króla i królowej przejazdu „Gwiazdy na kole”. W programie także kameralne koncerty i naturalne izotoniki z katowickiej kranówki.
• Gwiazdy na kole – przejazd rowerowy w wersji miejskiej, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach stylowych lub codziennych, ale nie „typowo” rowerowych. Start: godz. 17.30 z Rynku (plac przed Teatrem Śląskim) – pętla wokół osiedla Gwiazdy. Ideą przejazdu jest pokazanie, że rower służy komunikacji i można na nim jeździć stylowo po mieście.
• Bezpłatna komunikacja miejska – kierowcy będą tego dnia zwolnieni z opłat za bilety komunikacji publicznej, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu
24 września/Jazda szlakiem murali: zapisy na przejazd rowerowy szlakiem murali katowickich. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy – osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13 lub mailowo: katowice@silesia.travel. Jazda szklakiem murali rozpocznie się w sobotę, 24 września, o godz. 10.00. Zbiórka przy Centrum Informacji Turystycznej.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

Możliwość komentowania jest wyłączona.