Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

01 września, 2019

Tyta – inaczej Róg Obfitości


Tyta – inaczej Róg Obfitości

Tyta zwana Rogiem Obfitości to symbol dobrobytu i znak, że nadszedł pierwszy dzień szkoły. Każdy z nas przekraczał próg szkoły, nie wiedząc co go czeka za drzwiami, słysząc w oddali dzwonek i hałas na korytarzu. W dłoniach trzymając rękę rodziców oraz tytę, owiniętą szeleszącym celofanem wypełnioną słodkościami, która ma nam umilić pierwszy dzień w szkole i dać energię na cały rok ciężkiej pracy.
Zwyczaj wręczania tyty pierwszakom na Śląsku wywodzi się z Niemiec, gdzie znany był już w XIX w. Na Śląsku wręczanie tyty pojawiło się w okresie międzywojennym. Nazwa pochodzi od tytki czyli małej torebki. Tyta to więc duża torba. Te pierwsze były słusznych rozmiarów, często znacznie większe niż trzymające je na starszych zdjęciach dzieci. Zdjęcie z tytą było i jest obowiązkowe pierwszego dnia szkoły. Niemieckie tyty były wypełnione przyborami szkolnymi, nasze śląskie łakociami – cukierkami i bakaliami.
Dawniej na dno tyty wkładano watę, a na to słodkości ze względu żeby dziecko miało lżej oraz, że nie każdy rodzic był na tyle zamożny. Robiono tyty w domu z papieru oklejając nalepkami owijając je celofanem.
Zupełnie inaczej jest dzisiaj w każdym sklepie papierniczym, supermarketach sklepach internetowych jesteśmy zasypywani z witryn okiennych wieloma ofertami rogów obfitości od koloru po bohaterów bajki, piłkarzy. Jednak pamiętajmy, żeby być razem z naszymi dziećmi jutro w pierwszym dniu szkoły i w tych ważnych dla nich chwilach. Najważniejszy jest czas jaki poświęcimy swojemu dziecku, bo żadne prezenty mu tego nie zrekompensują.

Maria Wandzik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *