Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

02 października, 2019

„Ulice i kwartały – poznaj, poczuj, projektuj”

„Ulice i kwartały – poznaj, poczuj, projektuj”

To seria działań skierowanych do uczniów klas V–VIII, którzy poznają miasto i dowiedzą się jak je dobrze zaprojektować. Uczestnicy wcielą się w rolę architektów i urbanistów, by wspólnie stworzyć miasto, w którym dobrze się żyje. Projekt realizuje Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Tychach. Podczas jego trwania, uczniowie wezmą udział w warsztatach tworzenia gier planszowych oraz warsztatach architektoniczno-urbanistycznych. A jego zwieńczeniem będzie turniej gier planszowych.

Na pierwszych warsztatach, prowadzonych przez Kamila Szewczyka, uczestnicy podejmą próbę stworzenia własnej gry planszowej. Zwieńczeniem warsztatów będzie przygotowanie prototypu architektoniczno-urbanistycznej, edukacyjnej gry planszowej, będącej narzędziem wykorzystywanym podczas lekcji m.in. geografii, historii, plastyki, techniki, wiedzy o kulturze, podczas godziny wychowawczej etc. Gra stanie się także dobrym narzędziem do wspólnego, rodzinnego, czy koleżeńskiego spędzania wolnego czasu. W zamyśle ma być przeznaczona dla dzieci i młodzieży, osób w średnim wieku oraz seniorów; aby zagrać potrzebnych będzie 2-4 graczy, którzy wcielą się w rolę architektów i urbanistów. Dzięki licznym informacjom o miejscach w mieście, gra pozwoli także na poszerzenie wiedzy geograficznej, urbanistycznej, z uwzględnieniem ekologii, a także wiedzy historycznej. Będzie liczyć się nie rywalizacja, a współpraca i współodpowiedzialność.

W trakcie warsztatów architektoniczno-urbanistycznych, prowadzonych przez Aleksandra Krajewskiego, porozmawiamy o mieście „dobrym do życia” – takim, w którym uczniowie sami chcieliby mieszkać i żyć. Młodzi ludzie poznają podstawowe informacje o budownictwie, architekturze i funkcjonowaniu miasta, a także elementy istotne i potrzebne do zaprojektowania miasta – w tym także Tychów. Uczestnicy samodzielnie, moderowani przez prowadzącego, będą wnioskowali, o ich zdaniem, najpotrzebniejszych i najważniejszych elementach, bez których życie w mieście byłoby znacznie utrudnione. Zwrócimy uwagę, że również młodzi mogą samodzielnie kształtować otoczenie, w którym żyją i mieszkają, a ich pomysły mogą być realizowane. Bo miasto nie jest tworem, na które mieszkańcy nie mają wpływu!

Warsztaty architektoniczno-urbanistyczne, a także warsztaty tworzenia gier będą wstępem do pobudzenia u najmłodszych ciekawości miasta, swojego osiedla, dzielnicy – najbliższego, jak i dalszego otoczenia. Końcowym działaniem podsumowującym będzie turniej gier planszowych dla uczestników projektu oraz ich rodzin i przyjaciół.

Zadaniem projektu „Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie” jest łączenie kultury i oświaty poprzez współpracę edukatorów z uczniami.
Projekt „Ulice i kwartały – poznaj, poczuj, projektuj”, realizowany jest w programie Bardzo Młoda Kultura – województwo śląskie, którego operatorem jest Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019–2021”.
#bmk #bardzomlodakultura

warsztaty tworzenia gier planszowych
prowadzi: Kamil Szewczyk – magister informacji naukowej, programista i menadżer, trener metodologii Dragon Dreaming. Zajmuje się promowaniem wartości fair trade, zrównoważonego rozwoju oraz projektowaniem gier edukacyjnych. Aktywnie współpracuje z organizacjami takimi, jak: Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, Stowarzyszenie Kurka Wodn oraz Śląskim Ruchem Klimatycznym.
data: 3 października 2019 (czwartek), godz. 11.50–13.30
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Tychach (ul. Wojska Polskiego 10)

warsztaty architektoniczno-urbanistyczne
prowadzi: Aleksander Krajewski – architekt, właściciel pracowni projektowej Blomm, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Katowicach, związany z Fundacją Napraw Sobie Miasto.
data: 4 października 2019 (piątek), godz. 15.00–16.30
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Tychach (ul. Wojska Polskiego 10)

turniej gier planszowych – podsumowanie projektu
data: 26 października 2019 (sobota), godz. 11.00–14.00
miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat (pl. Wolności 1)

więcej: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/ulice-i-kwartaly-poznaj-poczuj-projektuj/

Możliwość komentowania jest wyłączona.