Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Nauka

22 stycznia, 2021

Uniwersytet Śląski Maturzystów w 100 dni do matury

Już wkrótce w kalendarzu pozostanie jedynie 100 dni do matury. Warto wykorzystać ten czas na przeprowadzenie intensywnych powtórek materiału. Tegoroczni maturzyści, którzy potrzebują wsparcia w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości, mogą znaleźć potrzebną pomoc na kursach organizowanych przez Uniwersytet Śląski Maturzystów.

CO?
UŚ Maturzystów działa w ramach Uniwersytetu Otwartego UŚ i już od dziewięciu lat oferuje 3-miesięczne oraz 6-miesięczne Intensywne Powtórki Maturalne prowadzone przez wykładowców akademickich i najlepszych nauczycieli w regionie. 6-miesięczne kursy trwają od początku listopada do końca kwietnia i obejmują łącznie 60 godzin zajęć. Wraz z początkiem lutego ruszają natomiast kursy 3-miesięczne, które potrwają aż do końca kwietnia (łącznie 30 godzin zajęć). Powtórki są prowadzone z siedmiu przedmiotów: biologii, chemii, geografii, matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony), języka polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony), historii i WOSu. Zapisy chętnych trwają do końca stycznia.
Uniwersytet Śląski Maturzystów zaprasza również do udziału w towarzyszących wydarzeniach edukacyjnych, takich jak Nocne Powtórki Maturalne, czyli kwietniowe wieczory obfitujące w wykłady z różnych przedmiotów, spory zastrzyk wiedzy last minute. – Nasze działania widoczne są także podczas Śląskiego Festiwalu Nauki, gdzie w zeszłym roku przeprowadziliśmy Speed Dating Maturalny, czyli ekspresowe spotkania maturzystów z ekspertami z różnych dziedzin – mówi Aleksandra Więcek-Gigla, koordynatorka UŚ Maturzystów.

GDZIE?
Z powodu pandemicznych ograniczeń obecnie nasze kursy odbywają się online, dlatego też możemy zaprosić na nie uczniów z całego kraju, bez względu na odległość od Katowic. Spotkania na żywo z trenerami są prowadzone na platformach umożliwiających połączenie wideokonferencyjne i komunikację tekstową na chacie wspieranych aplikacjami zewnętrznymi. Odbywają się raz w tygodniu w wygodnych porach popołudniowych i trwają 2,5 godziny zegarowej. Niewielkie grupy zapewniają edukację bardziej spersonalizowaną, pozwalają na dostosowanie programu do potrzeb tych kilkorga uczniów – mówi Ewa M. Walewska, koordynatorka UŚ Maturzystów.

JAK?
Zajęcia prowadzone są metodą blended learning, łączącą różnorodne i nowoczesne techniki nauczania i wspomagania zapamiętywania. Spotkania przyjmują formę warsztatów, na których wykładowcy przygotowują kursantów do matury z wybranego przedmiotu zarówno pod kątem wiedzy, jak i wymaganych umiejętności, takich jak analiza źródeł czy pisanie rozprawki. Kontakt z wykładowcą akademickim sprzyja poszerzaniu i systematyzacji wiedzy, a wykorzystanie cyfrowych narzędzi, jak np. wirtualne tablice, umożliwia wspólne rozwiązywanie zadań przez całą grupę. Sprawdzanie postępów odbywa się często z wykorzystaniem atrakcyjnych dla uczniów aplikacji umożliwiających równoczesne przystąpienie wszystkich członków grupy do quizu sprawdzającego wiedzę.
Każdy wykładowca wybiera własne metody. O wypracowanej przez siebie tegorocznej formule powtórek maturalnych z biologii opowiadają prowadzący dr Anna Fuchs-Urbisz oraz dr Łukasz Chajec: – W tym roku warsztaty prowadzimy w zmienionej formie, dostosowanej do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Z uczestnikami łączymy się za pośrednictwem komunikatora Skype, który pozwala nam na pełną interakcję z uczniami. W trakcie spotkań omawiamy kolejne zagadnienia, a zdobytą wiedzę weryfikujemy, rozwiązując testy, quizy i zadania maturalne. Wykorzystujemy do tego aplikacje, takie jak Mentimeter, Quizizz oraz Kahoot. Zadania wplatamy również w prezentacje udostępniane uczestnikom w trakcie spotkań. Poza tym oczywiście analizujemy pytania, które pojawiły się na maturze w poprzednich latach. Wykorzystujemy metodę odwróconej klasy, ponieważ staramy się mobilizować uczniów do aktywnego uczestniczenia w warsztatach, nie tylko w ich trakcie, ale też pomiędzy spotkaniami. W ramach tej metody przed zajęciami udostępniamy uczestnikom materiały na zamkniętej grupie facebookowej naszych warsztatów (są to zazwyczaj filmy, materiały dydaktyczne). Na ich podstawie uczestnicy przygotowują się do zajęć, a samo spotkanie grupy to już intensywne powtórki materiału, konieczne objaśnienia oraz sprawdzenie poziomu przyswojenia wiedzy.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI?
Informacje o kursach, prowadzących, a także opinie kursantów można znaleźć na stronie internetowej: https://maturzysta.us.edu.pl/ oraz na fanpage’u na Facebooku @UniwersytetŚląskiMaturzystów.
UŚ Maturzystów prowadzi również swoje konto na Instragramie (usmaturzystow) gdzie prezentowany jest cykl zdjęć i postów pt. Prokrastynatorium Maturzysty, w którym z przymrużeniem oka rozważane jest, co maturzyści są w stanie robić, by tylko nie uczyć się do matury.

Źródło: Uniwersytet Śląski
Zdjęcie: Pixabay

Możliwość komentowania jest wyłączona.