Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

29 stycznia, 2022

Upamiętniono ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku


Dzisiaj, w samo południe, jak co roku, ŚLONZOKI RAZEM wraz z mieszkańcami Śląska oraz innymi organizacjami upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku – osadzonych i zamordowanych w obozach oraz wywiezionych do ZSRR. W Świętochłowicach Zgodzie , pod bramą obozu, po raz 13. uczczono pamięć ofiar owej zbrodni.

Od 2010 roku obchodzony jest Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej upamiętniający ofiary powojennych obozów pracy na Górnym Śląsku.
W sobotę i niedzielę (29-30 stycznia) w miejscach mordów, łagrów i miejsc z których ruszały transporty do ZSRR, zapalamy znicze i składamy kwiaty.

Obóz Zgoda był jednym z grupy obozów koncentracyjnych zorganizowanych na Śląsku przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i działał od lutego do listopada 1945 roku. Jednym z komendantów obozu był Salomon Morel. Trafiali tam więźniowie z terenu Górnego Śląska oskarżani o podpisanie volkslisty (obowiązkowej na Górnym Śląsku, fakultatywnej w Generalnym Gubernatorstwie) albo o niechęć do władz komunistycznych.

Warunki, w jakich znajdowali się więźniowie, były katastrofalne. Zatrzymani byli głodzeni, w całym obozie roiło się od pluskiew, szczurów i wszy. Pod koniec lipca wybuchła epidemia tyfusu, która zabierała po kilkadziesiąt osób dziennie. Strażnicy, łącznie z komendantem, ustawicznie znęcali się nad więźniami. Mężczyzn bito, zmuszano do bicia siebie nawzajem, wganiano do psich bud i bito, jeśli więzień nie szczekał, psy na specjalną komendę gryzły w genitalia. Kobiety były gwałcone, wiadomo o jednej trzynastolatce, która zaszła przez to w ciążę.

Więzionych było razem prawie pięć tysięcy osiemset osób, a liczba ofiar śmiertelnych szacowana jest na jedną trzecią.

Zgoda – dzielnica Świętochłowic, w latach 70 ubiegłego wieku, stał tam prężny Zakład Urządzeń Technicznych – ZUT ZGODA. Tam odbywały się praktyki szkolne, za zakładami były warsztaty szkolne, gdzie uczono robót ślusarskich, kowalskich itp. Naprzeciwko warsztatów ogródki działkowe z Bramą Wejściową, stalową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *