Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

29 lutego, 2020

Urodziny Beethovena i spotkanie z legendarnym tenorem

Opera Śląska w Bytomiu zaprasza melomanów na dwa wyjątkowe wydarzenia – 14 i 15 marca. Pierwsze z nich to koncert Kameralistów Opery Śląskiej pod hasłem „Urodziny Beethovena”, natomiast drugie – spotkanie z legendarnym tenorem Henrykiem Grychnikiem w ramach cyklu Porozmawiajmy o Operze.

W salonie mistrza Ludwiga van Beethovena zjawiają się niespodziewanie dwaj goście. Mistrz nie od razu rozpoznaje przybyszów. Z lekką nieufnością spogląda w ich oblicza. Oni z rozpromienionymi twarzami przedstawiają się: Jam jest Felix Mendelssohn-Bartholdy, a ten drugi jegomość to Michaił Glinka. Przybyliśmy mistrzu powinszować Ci z okazji tak wspaniałego jubileuszu. To już 250 lat odkąd przyszedłeś na ten świat. Już ponad dwa wieki możemy cieszyć twoją genialną muzyką. Życzymy Ci byś dzięki niej żył wiecznie. Dziś ofiarowujemy Ci  w prezencie naszą muzykę. Bądź uprzejmy posłuchać, mistrzu….Czy to prawdziwa historia czy literacka fikcja? O tym będzie można przekonać się już 14 marca o godz. 18 w Sali Koncertowej im. A. Didura Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie dojdzie do spotkania tych trzech wspaniałych kompozytorów podczas wydarzenia „Urodziny Beethovena – koncert Kameralistów Opery Śląskiej”. Inspiracją dla motywu koncertu stała się 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena, która przypada w grudniu 2020 roku. Organizatorami urodzinowego przyjęcia i koncertu są Kameraliści Opery Śląskiej w składzie: Agata Maśnica – I skrzypce, Agnieszka Machała – II skrzypce, Łukasz Unger – altówka, Nikol Latocha – wiolonczela, Szymon Ręczmin – kontrabas. Przy fortepianie – Michał Krivoruchko, a zaśpiewa gość specjalny – Anna Borucka /mezzosopran/. W programie koncertu : F. Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy f-moll op 80, M. Glinka – Grand Sextet na fortepian i kwintet smyczkowy a także Pieśni L.van Beethovena.

Dzień później, 15 marca o godz. 16, w ramach cyklu Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze, odbędzie się spotkanie z Henrykiem Grychnikiem. To jeden z największych polskich tenorów lirycznych. Urodził się w 1933 roku w Zabrzu. Od 1956 roku związany z Operą Śląską. W roku 1960 wystąpił w premierowej „Łucji z Lammermoor” kreując rolę Edgara. Zasłynął jako wybitny wykonawca oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchino Rossiniego i Gaetano Donizettiego, a także muzyki oratoryjnej i kantatowej. Śpiewał skomplikowane partie tenorowe wymagające uzyskiwania bardzo wysokich dźwięków: „Włoszkę w Algierze” Gioacchino Rossiniego i „Kawalera srebrnej róży” Richarda Straussa. Uznano go za mozartowca specjalizującego się w „Czarodziejskim flecie” i „Uprowadzeniu z Seraju”. W latach 1968-1970 występował również jako solista Opery w Zurichu. Spotkanie poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.
Bilety na koncert : http://opera-slaska.pl/system_biletowy/1456
Bilety na spotkanie z Henrykiem Grychnikiem: http://opera-slaska.pl/system_biletowy/1440

Możliwość komentowania jest wyłączona.