Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Uruchomiono kontrole na przejściach granicznych


Na głównych przejściach granicznych, zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, w Polsce uruchomione zostały punkty kontroli sanitarnej. Szczegółowe informacje na temat kontroli oraz bieżącej sytuacji epidemiologicznej w regionie podał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego, który odbył się w Gorzyczkach, przy granicy z Republiką Czeską.

Zostały uruchomione punkty kontroli sanitarnej. Mają one przede wszystkim na celu kontrolę temperatury, kontrolę sanitarną przyjeżdżających drogą autostradową. Mówimy tu przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób – mówił wojewoda Jarosław Wieczorek. Jak wyjaśnił, podczas kontroli zbierane będą informacje od osób znajdujących się w autokarze lub busie po to, aby w przypadku potwierdzenia przypadku koronawirusa natychmiast dotrzeć do wszystkich podróżnych i objąć ich kwarantanną. – To jest jedna z ważniejszych decyzji państwa polskiego, polskiego rządu i nieliczne państwa decydują się na tego typu działania dotyczące ochrony i prewencji. Chcielibyśmy, aby w naszym województwie mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie – zaznaczył wojewoda.

Podczas briefingu komendant śląskiego oddziału straży granicznej płk Adam Jopek wyjaśnił, że działania związane z kontrolami podejmowane będą przez Straż Graniczną, Policję, Straż Pożarną, Krajową Administrację Skarbową i Inspekcję Transportu Drogowego we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił z kolei komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, w najbliższych dniach na ulicach i na drogach w regionie pojawi się więcej policjantów, funkcjonariusze będą też patrolować miejsca zmian środków transportu.

Obecnie na terenie województwa śląskiego jest 5 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wszyscy są mieszkańcami Rybnika i znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. Czterech pacjentów to osoby, które podróżowały jednym środkiem transportu, natomiast piąta osoba to członek rodziny jednego z zarażonych.

Aby ograniczyć ewentualną możliwość rozprzestrzeniania się wirusa na terenie miasta, w 3 rybnickich szkołach, tj. w Szkole Podstawowej nr 9, Zespole Szkół nr 3 oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14, zawieszone zostały zajęcia. Decyzję taką podjął Prezydent Rybnika w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Śląskim Kuratorem Oświaty.

Jak zaznaczył podczas briefingu wojewoda Wieczorek, z każdym dniem w regionie wzrasta liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Na początku było ich ponad 200, ale związku z tym, że 35 szpitali zostało postawionych w stan gotowości, placówki te dostosowują infrastrukturę do przyjęcia maksymalnej liczby potencjalnych pacjentów z koronawirusem. Jak wyjaśnił wojewoda, dodatkowe środki zostały też zadysponowane na karetki. Obecnie jest ich w systemie ponad 160, a docelowo ma być ponad 200.

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego szef rządu zaznaczył, że obecnie kładziony jest nacisk na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stąd podjęta została decyzja o uruchomieniu kontroli sanitarnych na przejściach granicznych. W najbliższych dniach kontrole takie mają zacząć być przeprowadzane również w pociągach oraz w portach. Szef rządu zaapelował również do osób objętych kwarantanną domową o przestrzeganie reżimu i niewychodzenie z domu. Jak zaznaczył z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski, szczególną opieką należy otoczyć osoby starsze. Seniorzy powinni unikać miejsc, gdzie jest dużo ludzi i potencjalnie może dojść do zarażenia.

Na chwilę obecną w województwie śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, w kwarantannie 89, pod nadzorem sanitarnym 737.
Materiał prasowy: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Możliwość komentowania jest wyłączona.