Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Urząd Miasta Tychy rezygnuje z plastiku

Koniec z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, kubkami czy talerzykami. Rezygnujemy też z zamawiania plastikowych butelek z wodą – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

To kolejne miasto w Polsce, które odchodzi od stosowania jednorazowych, szkodliwych plastików w urzędzie miasta.

Butelki PET zastąpiła woda z sieci wodociągowej i szklane zwrotne butelki, a plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę – kubki papierowe.

Średnio w roku zużywano w urzędzie miasta ponad 18 tysięcy plastikowych kubków. Korzystali z nich urzędnicy, ale przede wszystkim osoby przychodzące do urzędu załatwić jakąś sprawę czy wziąć udział w spotkaniu. Od stycznia w nowych dystrybutorach są już kubki papierowe, a uczestnicy spotkań korzystają ze szklanek, a nie plastikowych kubeczków – mówi Aneta Luboń – Stysiak – Sekretarz Miasta Tychy.

Na urzędowych korytarzach pojawiły się dystrybutory podpięte do wody z sieci wodociągowej RPWiK. Można skorzystać z zimnej bądź ciepłej wody. Dystrybutory zastąpiły 18 – litrowe plastikowe zbiorniki na wodę, z których korzystano do tej pory oraz 1,5 litrowe butelki z wodą.

Nie możemy pozostać obojętni na alarmujące dane naukowców. Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko dlatego zmiana naszych nawyków jest konieczna. Zaczynamy o siebie – urzędu miasta. Na korytarzach zamontowano już nowe urządzenia, zachęcam wszystkich odwiedzających urząd do korzystania z tych dystrybutorów – woda w nich jest zdrowa i bezpieczna do picia – zachęca Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

W sumie w budynkach, w których mieści się Urząd Miasta oraz Straż Miejska zamontowano 18 dystrybutorów.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Europy prawem, od 2021 roku kraje członkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku (talerzy, słomek, patyczków higienicznych) , które mogą mieć swoje zamienniki.

Materiał prasowy UM Tychy

Możliwość komentowania jest wyłączona.