Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

05 sierpnia, 2020

W budżecie Gminy znalazły się środki na projekt sygnalizacji

Na ostatnie sesji Rady Gminy w Świerklańcu podjęto decyzję o zabezpieczeniu w budżecie środków na projekt sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Tarnogórskiej z Wiosenną. To skutek śmiertelnego wypadku, do którego doszło 5 lipca na przejściu dla pieszych, a także protestu, do którego doszło tydzień później.

Ulica Tarnogórska w Świerklańcu stanowi część Drogi Krajowej nr 78. Za infrastrukturę odpowiada tutaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pomimo wielu wniosków kierowanych przez Gminę Świerklaniec do GDDKiA sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu Tarnogórskiej z ulicą Stabińskiego i ulicą Wiosenną w Świerklańcu do tej pory nie powstała.

Przypomnijmy, że 5 lipca potrącony został na przejściu dla pieszych nastoletni mieszkaniec Świerklańca. Po ponad tygodniu walki o jego życie w szpitalu, chłopak zmarł. To nie pierwszy tego typu wypadek w tym miejscu. Z tego powodu mieszkańcy zablokowali dwa przejścia dla pieszych na ulicy Tarnogórskiej, domagając się poprawiającej bezpieczeństwo sygnalizacji świetlnej. Dodatkowo skierowano m.in. do Ministerstwa Infrastruktury petycję, pod którą podpisało się kilka tysięcy osób. GDDKiA analizuje sytuację, jednak postawienie świateł przez zarządzającego drogę nie jest pewne. Dlatego po wypadku urzędnicy zadeklarowali, że dołożą starań i nawet na własny koszt poprawią bezpieczeństwo na skrzyżowaniu.

Na projekt sygnalizacji świetlnej zabezpieczono 20 tysięcy złotych. Dotyczy to przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu z ulicą Wiosenną, gdzie doszło do wypadku. Protest, który obył się 16 lipca w Świerklańcu dotyczył także przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Tarnogórskiej z ul. Damrota i Miarki. W tym miejscu GDDKiA nie wyrazi zgody na sygnalizację świetlną ze względu na zbyt bliskie położenie ronda. Jednak żeby zwiększyć bezpieczeństwo Urząd Gminy będzie wnioskował do GDDKiA o wybudowanie chodnika przy ul. Tarnogórskiej od skrzyżowania z Damrota do posiadającego już sygnalizację świetlną przejścia dla pieszych przy przystanku autobusowym.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.