Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Gospodarka/Polityka

11 kwietnia, 2022

W Goduli i Orzegowie ponownie o drogach

Kolejny raz spotkanie władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami dwóch dzielnic: Goduli i Orzegowa zdominowała tematyka dróg i bezpieczeństwa na nich. – Lista zgłoszonych spraw jest długa,ale mam nadzieję, że część z nich uda nam się w najbliższym czasie załatwić. Przede wszystkim chodzi tu o tematy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. Mieszkańcy mogli się dziś także dowiedzieć o zakończeniu procedury przejęcia przez miasto fragmentu ul. Ziętka od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a także o „zielonych” inwestycjach w obu dzielnicach. W tym roku na nowo zagospodarowanych zostanie 7 ha przy pl. Niepodległości w Goduli, Parku Młodzieży oraz parku przy Burloch Arenie.


Jak bumerang podczas spotkań dotyczących Goduli i Orzegowa wraca temat ul. Ziętka i pełnego uregulowania jej własności. Dziś mieszkańcy mogli usłyszeć dobrą wiadomość, jaką jest zakończenie procedury przejęcia przez miasto tej ulicy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To z kolei otwiera możliwość jej remontu w niedalekiej przyszłości.
Podnoszone dziś przez mieszkańców kwestie dotyczyły też bezpieczeństwa ruchu drogowego. M.in. wskazywano na ograniczoną widoczność przy przejściu dla pieszych przy ul. Goduli na wysokości marketu „Netto”, a także przekraczanie prędkości przez pojazdy poruszające się tą ulicą. – Sprawami tymi zajmie się Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przekażemy je także Policji – zapowiedział Krzysztof Mejer.
Kolejny temat, którym zajmą się służby dotyczy poruszania się samochodów ciężarowych ul. Fojkisa. Jak wskazał jeden z mieszkańców skutecznie rozjeżdżają one drogę, a także blokują miejsca parkingowe. Inna zgłoszona sprawa dotyczyła problemów z zapyleniem i zanieczyszczeniem ul. Goduli. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest jedna z firm zajmująca się rekultywacją okolicznego terenu. W tym przypadku władze miasta obiecały interwencję w ramach dostępnych narzędzi prawnych.
Tradycyjnie każde ze spotkań jest okazją do przybliżenia inwestycji, które realizowane są w poszczególnych dzielnicach. W tej części miasta jednym z najważniejszych przedsięwzięć jest rewitalizacja pl. Niepodległości w Goduli. Prace przy realizacji tego zadania już się rozpoczęły i potrwają do listopada. – Główne założenie, które przyświeca przy przebudowie placu Niepodległości, to zachowanie drzew rosnących na placu. Są one niewątpliwie bogactwem tego miejsca, dlatego zostaną one wyeksponowane. Pojawią się wokół nich ławki, a część z nich zostanie również podświetlona – wylicza wiceprezydent Michał Pierończyk. Inwestycja zakłada również odtworzenie historycznych alejek, instalację nowego oświetlenia i monitoringu, a także budowę kawiarenki. Jedną z atrakcji przebudowywanego placu maja być wodne tryskacze, a także ławka z postacią Karola Goduli. Przedsięwzięcie będzie kosztowało 5,6 mln zł, z czego 4,5 mln zł pochodzić będzie z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Kolejna inwestycja z zakresu rewitalizacji, która będzie realizowana w tym rejonie to częściowe odrestaurowanie dwóch zielonych przestrzeni: Parku Młodzieży oraz parku przy Burloch Arenie od strony ul. Hlonda. Prace polegać będą głównie na jakościowej poprawie zieleni. Łącznie nasadzonych zostanie ponad 47 tys. nowych roślin, zainstalowane zostaną także nowe ławki. Inwestycja realizowana będzie w ramach budowy Traktu Rudzkiego. – W tej chwili trwają jeszcze procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy inwestycji – wyjaśnia Michał Pierończyk.

Po odnowieniu części parku przy Burloch Arenie, także i inne nowości zawitają na ten obiekt w tym roku. Realizowane tu będą dwie inwestycje z tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jedną z nich będzie budowa boiska wielofunkcyjnego z dodatkowymi atrakcjami, natomiast druga, to budowa rowerowego placu zabaw, tzw. pumptracka. Na to drugie zadania miasto ogłosiło przed paroma dniami postępowanie przetargowe.
Ponadto w tym roku termomodernizacją objęty ma zostać budynek wielorodzinny przy ul. Orzegowskiej 62 znajdujący się w miejskim zasobie mieszkaniowym. Co ważne zostanie on także podłączony do nowego źródła ciepła.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory wzięło w nich udział blisko 7,5 tys. osób. Kolejne spotkanie w ramach tegorocznej wiosennej edycji odbędzie się w czwartek
21 kwietnia o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 23 w Bykowinie.
Źródło: UM Ruda Śląska

Możliwość komentowania jest wyłączona.