Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

17 września, 2020

W katowickiej Strefie Kultury powstanie wielopoziomowy parking

Znane są już wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną parkingu wielopoziomowego w katowickiej Strefie Kultury. Zwycięski projekt należy do dwóch pracowni: ARPA Jerzego Górawskiego z Poznania oraz SKI Studio Błażeja Szurkowskiego z Koziegłów.
Zespół parkingów na poziomie 0, zlokalizowany przy katowickiej Strefie Kultury, pierwotnie był w stanie zapewnić miejsce wszystkim swoim gościom. Z biegiem czasu to się zmieniło, dlatego też władze Katowic podjęły decyzję o wybudowaniu wielopoziomowego parkingu. Na zlecenie miasta, Stowarzyszenie Architektów Polskich wraz z Towarzystwem Budownictwa Społecznego zorganizowały konkurs na jego architektoniczno-urbanistyczą koncepcję.
Jak się okazało, konkurs cieszył się dużym powodzeniem, gdyż wpłynęło aż 170 wniosków i 70 prac, z których wybrano pięć najlepszych. Pierwsze miejsce zajął projekt należący do pracowni z Poznania oraz Koziegłów – Nagrodę przyznano za trafne urbanistyczne jak i architektoniczne rozwiązanie, zdaniem sądu konkursowego, najlepiej spełniające cel konkursu. Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu, w formie odpowiedniej dla lokalizacji, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny, łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w Strefę Kultury, jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego, w postaci kwietnej łąki, odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją „zielonej doliny” Międzynarodowego Centrum Kongresowego – odczytał prof. Andrzej Grzybowski, Przewodniczący Sądu Konkursowego.
Przed nami prace projektowe, a następnie wybór wykonawcy. Szacuje się, że koszt realizacji wielopoziomowego parkingu, który pomieści od 1300 do 1500 samochodów, wyniesie około 70 mln złotych.

autor: Martyna Majewicz

Możliwość komentowania jest wyłączona.