Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

04 września, 2019

W malowniczej Kotlinie Kłodzkiej

sdr

sdr

oznor

sdr

Kłodzko

Kłodzko to pięknie miasto położone w województwie dolnośląskim, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej, nad Nysą Kłodzką i jej dopływami. Miasto z bogatą 1000 – letnią historią, w której swoją obecność zaznaczyli Czesi, Niemcy i Polacy. Te trzy kultury wpłynęły na rozwój miasta, jego życie gospodarcze i społeczne.
Ulice starego miasta Kłodzka to doskonale zachowane zabytki świeckie i sakralne, każdy z nich jest bardzo charakterystyczny dla miasta. Główne zabytki to neorenesansowy ratusz miejski, twierdza kłodzka, kolegium jezuitów oraz kościół franciszkanów, Most Gotycki św. Jana czy Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W centrum miasta jest mnóstwo przepięknych szlaków, które warto zobaczyć szczególnie jeśli lubimy mruczących przyjaciół, możemy wybrać Szlak Koci. Oraz dla wielbicieli historii jest do zwiedzenia średniowieczna Podziemna trasa turystyczna, która pokazuje zachowane relikty w piwnicach pod miastem dla celów obronnych i magazynowych.
Kolejnym zabytkiem jest Twierdza Kłodzko do zwiedzania udostępniono ją dopiero w 1960 r., wtedy też została oficjalnie uznana za zabytek.
Obecnie w towarzystwie przewodnika turyści mają szansę zdobyć ostateczny punkt obrony twierdzy czyli donjon. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem rozciąga się piękna panorama miasta i gór otaczających ziemię kłodzką. Śmiałkowie pod czujnym okiem pruskiego żołnierza mogą przejść błyskawiczne przeszkolenia artyleryjskie przy jednej z armat.
Szata roślinna miasta jest różnorodna teren górzysty u południowo – zachodnich Gór Bardzkich czyli w Sudetach Środkowych. W Kłodzku znajdują się także Błędne Skały – to ławica piaskowców, położona na wysokości 852 m n.p.m., spękana siecią szerokich szczelin, których głębokość sięga kilku metrów. Mają one postać malowniczego labiryntu skalnego.
Nysa Kłodzka zatacza tu sześć dużych meandrów. Dobrze widoczny z okien pociągów na odcinku Kłodzko – Bardo. Rzeką odbywają się spływy kajakowe. Można tu aktywnie spędzać czas, chodząc po górach czy jeżdżąc na rowerze i zwyczajnie spacerując. Drzewostan jaki występuje to lipy, dęby czy okazałe graby i klony.
Róża kłodzka występuje na ziemi kłodzkiej jest obszarem występowania najbardziej licznych populacji tej rośliny w Polsce. Od przynajmniej 120 lat kwiat nosi lokalną nazwę. Szczególnie w Górach Stołowych na podmokłych łąkach pełnik europejski tworzy całe łany złocistożółtych kul, wśród wiosennej zieleni traw.

sdr

oznor

dav

mde

cof

sdr

cof

sdr

cof

mde

cof

cof

dav

dav

sdr

mde

sdr

dav

dav

dav

sdr

sdr

cof

cof

sdr

oznor

sdr

oznor

dav

sdr

sdr

dav

oznor

sdr

sdr

sdr

sdr

sdr


Maria Wandzik

Możliwość komentowania jest wyłączona.