Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

W obronie drzew


zdj. Tarnogórski Drzewoszum

Stop wycince Drzew! Pod takim hasłem protestowano na Rynku w Tarnowskich Górach. Prawie 100 osób otwarcie sprzeciwiło się rewaloryzacji Parku Miejskiego, która obejmuje m.in. Wycinkę tysięcy drzew.

Drzew ubywa, a plany wycinek przerażają… Czy miejskie ulice zdominuje beton? Czy urzędnicy zrozumieją, że miasto nie jest ich własnością, a mieszkańcy Tarnowskich Gór mają prawo decydować o tym, jak będzie wyglądało ich najbliższe otoczenie? Liczmy na to, że nasz protest otworzy oczy włodarzom miasta i powiatu, a planowane na maj konsultacje przyniosą pozytywne zmiany. Chcemy odnowienia infrastruktury parku, chcemy odzyskać miasto dla rowerzystów i pieszych. Jednak wierzymy, że to wszystko można osiągnąć bez tak drastycznych wycinek! Wierzymy, że można pogodzić wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców z troską o drzewostan. Wierzymy, że nasze protesty skłonią urzędników do tego, by zadbać o odpowiednią pielęgnację drzew – komentuje Tarnogórski Drzewoszum, organizator protestu.

Spór trwa już od kilku miesięcy. Gmina Tarnowskie Góry przygotowała „Projekt rewaloryzacji zabytkowego pogórniczego Parku Miejskiego w Tarnowskich Górach”. Celem jest przywrócenie historycznego układu kompozycyjno-przestrzennego parku. Świetność odzyskać ma cała parkowa architektura. Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, amfiteatru, placu zabaw, kortów, stawu, odtworzenie toru saneczkowego, budowę nowych obiektów z toaletami przy korcie, konserwację glorietty oraz pergoli wraz z obsadzeniem pnączami Równocześnie wyciętych ma zostać kilka tysięcy drzew. Większość z nich to tzw. Samosiejki lub drzewa chore i zagrażające bezpieczeństwu, jednak to nie przekonuje protestujących. Dodatkowo w ostatnich tygodniach wycinano drzewa w centrum miasta i na drogach, które należą do gminy oraz powiatu.

Po rozmowach, które toczymy z ekologami z grupy Drzewoszum, odstąpiliśmy obecnie w zupełności od cięć kompozycyjnych w naszym parku. Wycięliśmy cztery zupełnie suche topole pokryte jemiołą oraz cztery chore brzozy. Prace zostały dziś zakończone. Po rozmowach z Drzewoszumem ustaliliśmy na maj przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących wycinki drzew w parku ze szczególnym uwzględnieniem górki saneczkowej. Jesteśmy otwarci na dyskusję i mamy nadzieję spotkać się z Państwem w ramach wyżej wymienionych konsultacji – odpowiada na zarzuty Urząd Miasta w Tarnowskich Górach.

Tarnogórski Drzewoszum zapowiada, że będzie trzymał rękę na pulsie i jedna akcja na Rynku, to nie koniec sprzeciwu.

Weronika Herzog

Możliwość komentowania jest wyłączona.