Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Zdrowie

20 sierpnia, 2021

W SOBOTĘ BEZPŁATNE PORADY DLA PACJENTÓW Z RANAMI PRZEWLEKŁYMI PODCZAS „MIASTECZKA ZDROWIA”

Konsultacje z lekarzami specjalistami, bezpłatne badania i pomiary medyczne, możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 – to tylko część atrakcji „Miasteczka Zdrowia”, które już jutro (w sobotę, 21 sierpnia) zagości w Świerklańcu. Wydarzenie organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wśród 18 szpitali uczestniczących w imprezie nie zabraknie Centrum Leczenia Oparzeń. Specjaliści z siemianowickiej oparzeniówki zapraszają osoby z ranami przewlekłymi na kompleksowe konsultacje.

Do dyspozycji pacjentów będzie 6-osobowy zespół ekspertów Centrum Leczenia Oparzeń – naukowców, lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów. Konsultacje odbędą się w specjalnym namiocie, w wydzielonej części przeznaczonej na porady medyczne.

Na konsultacje zapraszamy zarówno osoby, które nie podjęły jeszcze terapii, jak i tych pacjentów, którzy leczą się w innych ośrodkach. Każdy pacjent zostanie zbadany. Ocenimy stan rany, jej zaopatrzenie, podpowiemy jak na co dzień postępować z raną na każdym jej etapie, jaką dietę stosować. Chcemy przekazać pacjentom, że te schorzenie można wyleczyć. Odpowiednio dobrana i wcześnie rozpoczęta terapia rany pozwala uniknąć leczenia chirurgicznego – podkreśla dr hab. n. med. Diana Kitala, kierownik Laboratorium Naukowego w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Przyczyny powstania ran przewlekłych są bardzo różne. To nie tylko oparzenia, ale również cukrzyca, niewydolność krążenia czy miażdżyca. Rany przewlekle powstają też w wyniku terapii onkologicznej czy po poparzeniu barszczem Sosnowskiego.

Problem trudno gojących się ran dotyka coraz większą liczbę osób. Część pacjentów bagatelizuje powstanie rany, licząc że sama się wygoi. Niestety, to złudne nadzieje. Nieleczone rany, początkowo małe, bardzo szybko powiększają się, są coraz bardziej uciążliwe i groźne dla zdrowia pacjenta. W efekcie wymagają często leczenia operacyjnego poprzez przeszczepy skóry – mówi dr Przemysław Strzelec, zastępca dyr. ds. medycznych siemianowickiego szpitala.

Centrum Leczenia Oparzeń oferuje pacjentom z ranami przewlekłymi kompleksowe wsparcie, poczynając od specjalistycznej diagnostyki, poprzez stały dostęp do ambulatoryjnej opieki pielęgniarskiej, sesje w komorze hiperbarycznej, na leczeniu szpitalnym kończąc.

Jeśli zajdzie konieczność hospitalizacji, to pobyt pacjenta w placówce jest tak zorganizowany, by zabieg odbył się jak najszybciej, a hospitalizacja trwała jak najkrócej. Dokładamy wszelkich starań, by opieka nad chorymi była skoordynowana. Wszystko dzieje się w jednym miejscu, nad procesem gojenia się rany i stanem ogólnym pacjenta czuwa cały sztab ludzi – mówi dr hab. n. med. Diana Kitala.

Cały proces leczenia rany w siemianowickim CLO – diagnostyka, konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, sesje w komorze hiperbarycznej – finansowany jest przez NFZ. Pacjent potrzebuje jedynie skierowania do poradni chirurgii ogólnej. – Kiedy już trafi do nas do Centrum, w jednym miejscu otrzyma skoordynowane wsparcie specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W naszym szpitalu oferujemy pacjentom kompleksową terapię ran, szytą na miarę, dostosowaną do ich stanu zdrowia i sytuacji życiowej – podkreśla dyr. Przemysław Strzelec.

„Miasteczko Zdrowia” w Parku w Świerklańcu zaprasza gości w sobotę 21 sierpnia od godz. 12.00 do 18.00. Podczas imprezy będzie można skorzystać z konsultacji specjalistów z 18 szpitali, których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W programie wydarzenia są również bezpłatne badania i pomiary medyczne oraz możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Swoje punkty informacyjne udostępnią m. in. ZUS, WFOSiGW oraz PFRON. Nie zabraknie koncertów i zabaw dla najmłodszych.

źródło: Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. S. Sakiela

Możliwość komentowania jest wyłączona.