Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+

Wakacje nie tylko od pracy – także od składek ZUS

Wakacje to czas odpoczynku od nauki, pracy, ale może to być też miesiąc zwolnienia z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne dla prowadzących swój biznes. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą skorzystać przez jeden miesiąc w roku z wakacji składkowych. Od uruchomienia programu w listopadzie 2024 roku do ZUS wpłynęło 2 miliony wniosków, w tym z województwa śląskiego ponad 197 tys.

 

Wakacje składkowe to realna ulga, z której przedsiębiorca może skorzystać raz w roku – przez jeden wybrany miesiąc. W tym czasie nie opłaca on za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Składki za ten okres finansowane są z budżetu państwa i uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury oraz renty. – Przedsiębiorca zachowuje w tym czasie ciągłość ubezpieczenia, co więcej w trakcie wakacji składkowych przedsiębiorca może nadal prowadzić działalność, osiągać przychody i wystawiać faktury, ale może również zdecydować się na urlop – wybór należy do niego – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

– Wakacje składkowe to szansa na realne obniżenie kosztów prowadzenia działalności, bez ryzyka utraty ciągłości ubezpieczenia czy prawa do zasiłków – dodaje.

 

Zwolnienie od najniższej obowiązującej podstawy

Zwolnienie obejmuje składki naliczane od najniższej obowiązującej podstawy. W praktyce oznacza to, że jeśli przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki, budżet państwa pokryje je w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku pełnych składek ZUS, podstawą do zwolnienia jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Co ważne zwolnienie nie obowiązuje w przypadku składki zdrowotnej. W czasie wakacji składkowych nadal obowiązuje konieczność jej opłacania, jak też wszystkich składek za pracowników, zleceniobiorców i osoby współpracujące.

–  Jeśli chodzi o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to gdy osoba ubiegająca się o wakacje składkowe jest nim objęta, to może zostać zwolniona z opłacania składki na to ubezpieczenie, pod warunkiem podlegała temu ubezpieczeniu przez co najmniej jeden dzień w miesiącu przed złożeniem wniosku oraz w miesiącu, którego wniosek dotyczy – tłumaczy rzeczniczka.

 

Dla kogo wakacje składkowe?

Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniający maksymalnie 9 osób, czyli tzw. mikroprzedsiębiorcy, a także komornicy sądowi.

Aby uzyskać zwolnienie ze składek koniecznie trzeba spełnić określone w przepisach warunki.

Po pierwsze, w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca musi podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez co najmniej jeden dzień. Ponadto, w tym samym miesiącu łączna liczba osób zgłoszonych przez niego do ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego) lub zdrowotnego – wliczając w to samego przedsiębiorcę – nie może przekraczać dziesięciu.

 

Kolejnym warunkiem jest, aby w ciągu dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub jego przychód w co najmniej jednym z tych lat nie przekroczył równowartości 2 milionów euro w złotych.

Konieczne jest również posiadanie dostępnego limitu pomocy de minimis w wysokości co najmniej równej kwocie składek, z których ma nastąpić zwolnienie. Łączna wartość pomocy publicznej otrzymanej przez przedsiębiorcę w ciągu ostatnich trzech lat nie może przekroczyć równowartości 300 tysięcy euro.

Należy pamiętać o tym, że w roku poprzedzającym złożenie wniosku oraz w roku, w którym jest on składany (do dnia złożenia), przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w zakresie tożsamym z obecną działalnością.

 

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wniosek o wakacje składkowe (formularz RWS) można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez swój profil płatnika na PUE/eZUS.  Należy to zrobić w miesiącu poprzedzającym planowany miesiąc skorzystania z ulgi. Na przykład, aby uzyskać zwolnienie za sierpień, wniosek należy złożyć najpóźniej do końca lipca, jeśli chcemy mieć „wakacje składkowe” we wrześniu, elektroniczny wniosek RWS musi być złożony najpóźniej 31 sierpnia.

 

Z ulgi tej mogą skorzystać również wspólnicy spółek cywilnych, pod warunkiem, że złożą wniosek ze swojego indywidualnego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki, której są wspólnikami.

 

Informację o przyznaniu lub odmowie ulgi przedsiębiorca znajdzie na swoim profilu na PUE/eZUS. Zakład dodatkowo powiadomi go e-mailem lub SMS-em, jeśli takie dane są podane na koncie. Jeśli ulga zostanie przyznana tylko częściowo albo ZUS odmówi jej przyznania, zostanie wydana decyzja – również dostępna na PUE/eZUS. Od decyzji można odwołać się do sądu, za pośrednictwem ZUS.

 

Dane dla województwa śląskiego:

Do Oddziałów ZUS w województwie śląskim, a jest ich łącznie sześć (w Bielsku-Białej, Chorzowie, Częstochowie, Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu) wpłynęło ponad 197 tys. wniosków. Najwięcej do Oddziału ZUS w Rybniku – ponad 42 tys. wniosków, następnie do Oddziału ZUS  w Bielsku-Białej – 36 tys. Kolejnymi pod względem liczby złożonych wniosków są: Oddział ZUS w Zabrzu – 33,4 tys. wniosków, Oddział ZUS w Chorzowie – 31,5 tys. wniosków, Oddział ZUS w Częstochowie 28,6 tys. wniosków oraz Oddział ZUS w Sosnowcu – 25,5 tys. wniosków.

 

Źródło: Beata Kopczyńska
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie śląskim

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Możliwość komentowania jest wyłączona.