Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

18 listopada, 2020

Wiadomo, jak wyglądały wnętrza Małego Wersalu

Fotografie, które obiegły internet to prawdziwe odkrycie. Na zdjęciach opublikowanych przez Zbigniewa Banasia widać, jak wyglądały wnętrza nieistniejącego już dziś Małego Wersalu w Świerklańcu.

Pasjonat historii pochodzący ze Świerklańca kolekcjonuje stare zdjęcia związane z tą miejscowością. W sieci znalazł fotografie udostępnione przez pracownika Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Okazało się, że pałac i jego wnętrza uwiecznił jego ojciec Helmut Schmid-Dankward. Na razie pan Zbigniew udostępnił kilkanaście zdjęć, ale kolorowych i w dobrej jakości fotografii jest więcej. Na niepublikowanych dotąd w Polsce zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądał Mały Wersal w środku, a nawet księcia Guido z gośćmi.

Pałac w Świerklańcu zwany Małym Wersalem istniał w latach 1876-1962. Guido Henkel von Dionnersmack wybudował go niedaleko starego zamku jako prezent dla swojej żony Blanki de Paiva i na wzór francuskiego Wersalu. Budynek zaprojektował nadworny Napoleona III – Hector Lefuel. Zamek i pałac zostały splądrowane i podpalone w 1945 i ostatecznie zniszczone w czasach PRL.  Nadający się budulec uzyskany z ruin oraz marmury i kamienne bloki posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w połowie XX wieku. W 1962 bez wiedzy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wysadzono resztki ruin zamku.

Dziś w świerklanieckim parku można oglądać fontanny, Pałac Kawalera oraz kościół z mauzoleum, w którym znajdują się resztki pochowanego w tym miejscu księcia Guido i jego drugiej żony. Dwie rzeźby lwów znajdują się w Zabrzu, a brawa zdobi wejście do zoo w Chorzowie.

autor: Weronika Herzog
zdj. Helmut Schmid-Dankward (z FB Zbigniewa Banasia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *