Kontrast

A A A A

Rozmiar tekstu

A-   A+
Kultura

03 września, 2019

WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA PANA PENG HANGA

Dyrektor Muzeum Historii Katowic Jacek Siebel, Kierownik Działu Grafiki im. Pawła Stellera Ewa Liszka

Kuratorzy wystawy:

Wojciech Majewski – dyrektor Festiwalu
Europejskich Szkół Artystycznych
i Twórczości „Kręgi Sztuki”
oraz Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki”
w Chinach, prezes Fundacji „Kręgi Sztuki”
Yan Wei – prezes Chińsko-Polskiej Fundacji Komunikacji i Rozwoju w Warszawie

zapraszają 5 września 2019 r. o godz.17.00 na otwarcie wystawy sztuki chińskiej zorganizowanej w ramach 10. jubileuszowej edycji Festiwalu „Kręgi Sztuki”

WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA PANA PENG HANGA

w siedzibie Muzeum Historii Katowic ul. T. Kościuszki 47 w Katowicach Wystawa czynna będzie do 23 października 2019 r.

W tym roku przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chinami. Jubileusz ten świętujemy podczas
10. edycji Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” oraz 4. edycji Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” w Chinach wystawą „Wiadomości ze świata Pana Peng Hanga”. Prezentacja wystawy w Dziale Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic to zwieńczenie ośmioletniej współpracy i wspólnie przygotowanych kilkunastu ekspozycji. Pokazywaliśmy w MHK zarówno mistrzów, jak i młodych artystów, chcąc zadośćuczynić ideom naszego festiwalu.

Na wystawie będą Państwo mogli poznać prace wybitnego współczesnego twórcy Państwa Środka, Peng Hanga, który mieszka i tworzy w mieście Changsha, liczącej osiem milionów mieszkańców stolicy prowincji Hunan. Peng Hang pełni tam zaszczytne funkcje, a jego sztuka cieszy się ogromnym uznaniem. Artysta potrafi wykazać się dystansem do zjawisk i osób, by – zanurzony w tradycji, z dużą finezją wykonawczą – pokazać z humorem ponadczasowe, uniwersalne treści i zachowania ludzkie.

Zarówno w polskiej, jak i w chińskiej kulturze jubileusze stanowią okazję do świętowania i obdarowywania się prezentami. Niech wystawa „Wiadomości ze świata Pana Peng Hanga” będzie kolejnym ukłonem wobec chińskiej kultury i prezentem Fundacji „Kręgi Sztuki” dla polskiej publiczności, wzajemne poznanie pozwoli bowiem na budowanie i zacieśnianie naszych relacji w każdej dziedzinie życia.

Zorganizowanie ekspozycji nie byłoby możliwe bez życzliwości Pani Yan Wei, której należą się szczególne podziękowania za pomoc w uzyskaniu praw do eksponowania prac artysty. W imieniu dyrekcji i pracowników Muzeum Historii Katowic oraz swoim serdecznie zapraszam Państwa na wystawę.
Wojciech Majewski

Peng Hang urodził się w mieście Changsha w prowincji Hunan. Jest wicedyrektorem North Sea Art Gallery, członkiem Seminarium Sztuki Chińskich i Sławnych Zagranicznych Artystów, a także członkiem Stowarzyszenia Ochrony Reliktów Twórczości Artystycznej Mniejszości Narodowych i starszym projektantem Stowarzyszenia Dekoratorów Wnętrz w Chinach.
Jest cenionym artystą czystej formy, a jednocześnie cechuje go głęboki humanizm w bezustannej wędrówce po uniwersum kultury. Jego sztuka cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród laików, jak i twórców oraz wytrawnych kolekcjonerów.
Twórczość Peng Hanga wyróżnia oryginalny styl, często definiowany jako synteza mistrzowskich umiejętności i artystycznej harmonii, zakorzeniony głęboko w tradycji i przesiąknięty na wskroś kontekstem kulturowym i urzekającym pięknem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.